GAZETENİZ 24
Güncel siyaset, ekonomi, spor, eğitim, sağlık, magazin, eğlence, sosyal haber portalınız.

Vali Makas’tan 10 Aralık İnsan Hakları Günü Mesajı

Erzincan Valisi Mehmet Makas, Dünya İnsan Hakları Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Vali Makas mesajında;  “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 10 Aralık 1948 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilişinin yıldönümü olan 10 Aralık günü, tüm çağdaş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de “Dünya İnsan Hakları Günü” olarak kutlanmaktadır.

Tüm insanların hiçbir ayrım gözetilmeksizin yalnızca insan oluşlarından dolayı eşit, özgür ve onurlu yaşama hakkına sahip olduğunu ilan eden bu beyannameyi ilk imzalayan devletler arasında yer alan ülkemiz, bildirgede yer alan maddelerin hemen hepsini de Anayasa ile güvence altına almıştır. Anayasamızın ikinci maddesinde; Türkiye Cumhuriyeti’nin insan haklarına saygılı, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğu belirtilmiştir.

Devletimizin bin yıllık tecrübesine baktığımızda da insanı merkeze alan uygulamalarına şahit oluruz. Haksız yere bir insanın öldürülmesini tüm insanlığı öldürmek olarak gören bir dinin mensupları, insanı yaşat ki devlet yaşasın ilkesini şiar edinmiş bir anlayışın mirasçıları ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin çocukları olarak, ülkemizde insan haklarının korunması ve daha da ileri götürülmesi, toplumumuzun tüm kesimlerinin öncelikli hedefleri arasında yer almaktadır.

Günümüzde insan hakları söyleminin temelini insanların eşitliği düşüncesi oluşturmaktadır. Hz. Peygamberimizin Veda Hutbesi’nde verdiği mesajlar; insan hak ve hürriyetlerinin temeli olan eşitlik, kardeşlik ve adalet gibi konularda asırlar öncesinden tüm dünyaya rehber olmuştur. Peygamber Efendimiz, “Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın Araba; beyazın siyaha, siyahın beyaza üstünlüğü yoktur. Üstünlük takva iledir.” diyerek bütün insanların sevgi ikliminde eşit ve özgür yaşamalarının zeminini oluşturmuştur.

İnsanların diline, rengine, ırkına bakmaksızın tüm mazlumların yardımına koşan kadim bir devletimiz, haksızlık, adaletsizlik karşısında susmayan aziz bir milletimiz var. Dün akşam şampiyonlar ligi maçında ki tepkimiz de bunun en somut göstergesidir. Aziz milletimiz; gönül coğrafyamız, mazlum ve masumlar başta olmak üzere dünya üzerinde zulme uğrayan tüm insanlara şanlı tarihi boyunca her zaman kucak açmış, yaralarını sarmış, tüm dünyaya insanlık dersi vermiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nün aziz milletimize ve tüm insanlığa; barış, huzur ve mutluluk getirmesini temenni ediyor, tüm vatandaşlarımızın bu özel gününü en içten dileklerimle kutluyorum.” Dedi.

 

Yorum bırakın