GAZETENİZ 24
Güncel siyaset, ekonomi, spor, eğitim, sağlık, magazin, eğlence, sosyal haber portalınız.

Turna Çayırı Barajı’yla 19,30 Milyon Metreküp Su Sağlanacak

Haber: Eren Varlı

Turnaçayırı Barajı ile Erzincan’ın 2065 yılına kadar olan 19,30 milyon metreküp içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanacak. Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, gövde yapımı tamamlanan barajda incelemelerde bulundular.
Erzincan Milletvekillerine ziyaretlerinde Devlet Su İşleri Bölge Müdürü Emrah Köleoğlu, AK Parti Erzincan İl Başkanı Mehmet Cavit Şireci, AK Parti Erzincan Gençlik Kolları İl Başkanı Ömer Kayser’de eşlik etti.
Sürdürülen çalışmalar neticesinde yaklaşık 14 km su tüneli ile Erzincan’a suyun ulaştırılması sağlanacak. İncelemeler sırasında konuşan Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman açıklamasında;” Turna Çayırı Barajı gövdesindeyiz şuan. Bu bölgede su toplanacak ve 2020 yılında Tercan ve Çayırlı’da su problemi olmayacak. Dolasıyla bugün buraya kamunun yaptığı ziyaretleri incelemek için geldik. Bu arada Turna Çayırı Barajını da incelemiş olduk. DSİ Bölge Müdürümüz, İl Başkanımız burada hep birlikte buraya geldik. Biz 2020 yılında mutlaka bu barajın bitip devreye girmesini istiyoruz. Erzincan’ın su problemi de bu barajla çözülmeye çalışılacak. Bu yüzden Erzincan için önemli bir adım. Hedefimiz Erzincan ve çevre ovaların sulamasını sağlayabilmek. Bakanlarımızla sürekli görüşüyor ve kamu projelerinin devam etmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Barajın hayırlı olmasını diliyorum. Gövde tamamlandı. 2020 yılı sonunda sonuna kadar su tutacak. Erzincan, Çayırlı ve Tercan buradan yararlanacak. Diğer tüm projelerinde takipçisiyiz” dedi.
Daha sonra konuşan Erzincan Milletvekili Burhan Çakır ise; “Erzincan İlimiz Çayırlı ilçesinde devam eden Turna çayır barajımızın gövde inşaatının devam eden güzide eserin, bu bölgeye uzun yıllar hizmet edebilecek, Erzincan ilimize de tüneller vasıtasıyla su götürebileceğimiz bir baraj. Kesinlikle, inanıyorum ki önümüzde ki dönemlerde ekonomimize ciddi anlamda katkı sağlayacak. Özellikle bu bölgede tarım arazilerine destek sağlayacak büyük bir baraj. İnşallah önümüzde ki dönemlerde de sulama ile ilgili çalışma ve projelerde tamamlandıktan sonra bu bölgede ki arazilerin sulanması adına çalışmalar başlatılacak.
Bu yatırımların sağlanmasında emeği olan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan beyefendiye, Son Başbakanımız Binali Yıldırım’a, Bakanlığımıza teşekkür ediyorum diyerek, güzide eser Turna çayır barajımızın hayırlı olmasını temenni ediyorum” açıklamasında bulundu.
Devlet Su İşleri Bölge Müdürü Emrah Köleoğlu tarafından şantiye binasında yapılan bilgilendirmede; “Proje ile 148 bin 870 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak ve Erzincan’ın 2065 yılına kadar olan 19,30 milyon metreküp içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanacak. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü vatandaşımızın en hızlı şekilde memba kalitesinde içme ve kullanma suyuna ulaşması için içme suyu tesisleri, içme suyu havzalarını korumak ve gelecek nesillere sağlıklı şekilde bırakmak adına evsel atık su arıtma tesisleri inşa etmekte, tarımsal sulamanın en etkin ve verimli şekilde yaygınlaştırılması için sulama yatırımları gerçekleştirmektedir.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Erzincan’a yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Erzincan ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. Erzincan ili için çok büyük önem arz eden Erzincan Turnaçayırı Barajı’nın gövde dolgusu tamamlandı. Baraj inşaatının tamamlanması ile barajda depolanacak su ile 148 bin 870 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak ve Erzincan’ın 2065 yılına kadar olan 19,30 milyon metreküp içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanacak.

Projenin tamamlanması ile 148 bin 870 dekar tarım arazisi sulamaya açılacak bölge halkının sulu tarım yapması sağlanacak. Bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte 2019 yılı birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 97.000.000 TL katkı sağlanarak ilave istihdam alanı sağlanması hedeflenmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Yorum bırakın