GAZETENİZ 24
Güncel siyaset, ekonomi, spor, eğitim, sağlık, magazin, eğlence, sosyal haber portalınız.

“Türk Hukuku, Her Yönüyle Dijital Ortamda 7/24 Erişilebilir”

Erzincan Baro Başkanlığı bünyesindeki avukatlara 31.12.2021 tarihine kadar ücretsiz olarak kullanabilecekleri legal online veri tabanından faydalanmaları için Legal Yayıncılıkla işbirliği yaptı.

Yapılan çalışmaya ilişkin olarak bilgi veren Erzincan Baro Başkanı Adem Aktürk; “ Erzincan Barosu mensubu olmak ayrıcalıktır. Erzincan Barosu; düne nazaran gerek şehrimizde gerekse Türkiye çapında tanınma ve yüksek saygınlığa ulaşmış, her noktada temsil edilen, proje üreten, farkındalık yaratan;  sosyal sorumluluk işlerinin içinde yer alan, mali yapısı daha güçlü, aktifleri artmış ve daha katılımcı kamu meslek kuruluşu haline gelmiştir.

Mesleğimizin hak ettiği en üst seviyedeki değeri sağlamak için tüm mesaimizle çalışmaktayız. Legal Yayıncılıkla yaptığımız işbirliği doğrultusunda; 31.12.2021 tarihine kadar ücretsiz olarak kullanabileceğiniz, http://legalonline.com.tr/erzincanbarosu/ sitesinde kullanıcı adı (mail adresi) ve şifreniz ile dilediğiniz her ortamdan giriş sağlayabileceğiniz legal online veri tabanı (içtihat, mevzuat, kitap, makale, dilekçe vd.) adınıza satın alınmıştır. İyi günlerde kullanmanız dileklerimizle, meslek hayatınızda başarılar dileriz.

Legal Online Veri Tabanı

Legal Yayıncılık basılı kitap ve dergi yayınlarının tamamını elektronik ortama aktararak online kütüphanesini oluşturarak çağın getirdiği yeniliklere uyum sağlamış ve alanında bir ilki başararak sektöre öncü olmuştur. Legal Yayıncılık ayrıca legalbank ismi ile kurduğu elektronik hukuk bankası ile milyonlarca içtihat, mevzuat, dilekçe, gerekçe vb hukuki belgeyi bir araya getirmiştir.

Böylece Türk Hukuku her yönüyle dijital ortamda 7/24 erişilebilir bir hale gelmiş bulunmaktadır.
Avukatların, hakim ve savcıların hukukçuların, akademisyenlerin ve diğer meslek mensuplarının ihtiyacı olan doğru hukuki bilgiye kolaylıkla ulaşma imkanı veren bu yapılanma Türk hukukunun gelişimine ve yaygınlaşmasına da katkı sağlamıştır. Legal Yayıncılık misyonu olan “Türk Hukukuna Katkı” amacını da bir anlamda gerçekleşmiş bulunmaktadır. Legal Online Veri Tabanı “Online Kütüphane” ve “Legalbank” adı ile iki yapıdan oluşmaktadır. Legal Online Veri Tabanı erişim adresi: http://legalonline.com.tr/erzincanbarosu/ 

Online Kütüphane

Online kütüphaneden telif hakları Legal Yayıncılığa ait basılı hukuk kitapları (471+) ve 12 farklı başlıktaki hukuk dergilerinin (650+) tüm sayılarının basılı ile birebir aynı görünümlü dijital hallerine online olarak ulaşılabilmektedir.

Online Kütüphane erişim adresi :https://legal.com.tr/kitaplik

Legalbank

Legalbank’tan içtihata (2.000.000+) (Yargıtay, Danıştay, BAM, BİM vb.)  mevzuata (43.000+) (Kanun, KHK, CBK, Yönetmelik, Tebliğ vb) akademik ve uygulamaya yönelik makalelere (23.000+), dilekçe ve belgelere (2.500+) gerekçelere (400+) online olarak erişilebilmektedir. Legalbank erişim adresi: https://legalbank.net/arama

Veri Tabanımızın Özellikleri

Veri tabanında her zaman güncel içerik bulunmaktadır. Yıl boyunca on binlerce yeni içerik eklenmekte ve mevcut içerikler sürekli ve düzenli olarak güncellenmektedir. Veri tabanına internet üzerinden 7/24 erişilebilmekte ve online ve telefon ile uzmanlardan canlı destek alınabilmektedir. Kullanıcılar diledikleri belgeleri kendilerine özel arşiv klasörü açarak arşivleyebilmekte, belgeleri kopyalayıp çıktı alabilmektedir. Veri tabanına eklenen her türlü belge güncelleme indeksleri üzerinden incelenebilmektedir.

Akıllı ve detaylı arama motorları ve ipuçları sayesinde kullanıcılar aradıkları bilgilere hızlıca ve kolayca erişebilmektedir. Metinler arasındaki linkler (hypertex) sayesinde ilgili belgelere kolaylıkla geçiş yapılabilmektedir. Legal Yayıncılık tarafından basılı olarak yayınlana tüm kitap ve dergilerin online ortamdaki görünümleri basılı ile birebir aynı olduğundan atıfların doğrudan basılı yayına referans verilerek yapılması mümkündür. Elbette kullanıcılar elektronik atıf imkânına da sahiptir. Dileyen kullanıcılar sisteme kendi bilgisayarlarının IP adresi üzerinden ve Proxy ile de erişebilirler. Legal Yayıncılık tarafından yayınlanan ve veri tabanında yer alan tüm dergiler TÜBİTAK ULAKBİM TR DİZİN sisteminde taranan çift kör hakemli dergilerdir. Kitap ve dergiler ayrıca EBSCO’da taranmaktadır.

Dergilerin kaynakçaları SOBİAD atıf dizininde taranmaktadır. Kitap ve dergilerimizin MARC kayıtları bulunmakta ve yazarlarımıza ORCİD kodları aldırtılmaktadır. Veri tabanındaki dilekçelerin Word formatında kaydedilmesi mümkündür. Legal Yayıncılık ANKOS Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu üyesi olarak Legal Online Veri Tabanını Üniversitelerimizin Kütüphanelerinden öğrencilere ve akademisyenlere uygun şartlarla kullandırtmaktadır. Legal Yayıncılık geniş bir kamusal, kurumsal ve özel referanslar listesine sahiptir.

Kullanıcılarımıza eposta aracılığı ile düzenli olarak günlük resmi gazete, yeni içtihatlar, yen yayınlar vb bilgiler iletilmektedir. Legal Veri tabanında yer alan Legal Yayıncılık’a ait kitap ve dergilerin tüm telif hakları Legal Yayıncılık’a ait olup başka herhangi bir yerden erişilme imkânı bulunmamaktadır. Veri tabanımızda ayrıca önemli bilgiler, Resmi Gazete arşivi ve hukuk haberleri bölümleri yer almaktadır. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Saygılarımızla” ifadelerini kullandı.

Yorum bırakın