GAZETENİZ 24
Güncel siyaset, ekonomi, spor, eğitim, sağlık, magazin, eğlence, sosyal haber portalınız.

“Tüm Kadınlarımıza Sağlıklı, Huzurlu ve Başarılı Bir Ömür Diliyorum”

Erzincan Valisi Mehmet Makas, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlayarak “Eğitim, istihdam, sağlık başta olmak üzere hayatın her alanında kadınlarımız aktif rol aldıkça daha güçlü, daha güzel ve müreffeh bir toplum olacağımıza canı gönülden inanıyorum” dedi.

 

Erzincan Valisi Mehmet Makas, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı. Vali Makas mesajında:  “8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanması, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 16 Aralık 1977 tarihinde kabul edilmiş olup, dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de 8 Mart, kadınların hak ve özgürlüklerinin konuşulduğu, sorunlarına çözümlerin arandığı bir gün olarak özel önem arz etmektedir.

Tarih boyunca farklı medeniyet ve kültürlerde statüsü hep tartışılan kadınlar, şanlı tarihimizin her döneminde, anne ve eş olarak, hep hak ettiği konumda, ailenin ve toplumun merkezinde olmuştur. Ülkemizin Kurtuluş mücadelesinde de gösterdikleri fedakârlıkları hiçbir zaman unutulmayacak olan kadınlarımız için Büyük Önder Atatürk, “Dünyada hiçbir milletin kadını, ‘Ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar gayret gösterdim’ diyemez” sözleriyle Anadolu kadının milli mücadelede üstlendiği can alıcı görevi özetlemiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Avrupa’nın en köklü demokratik ülkelerinden bile önce kadınlarımıza seçme-seçilme hakkını vererek, Cumhuriyetimizin temelinin kadınlarımızın emeği ile işlenmesini de sağlamıştır.

15 Temmuz hain darbe girişiminde de eli silahlı hainlerin önünde gözünü kırpmadan duran, günlerce meydanlarda demokrasi nöbeti tutan kadınlarımız her zamanki gibi devletine demokrasisine ve bağımsızlığına bir kez daha sahip çıkmıştır. Demokrasimizin daha da güçlenmesi, ülkemizin daha da gelişip ilerlemesi için kadınlarımızın etkinlik alanlarını güçlendirmeliyiz. Eğitim, istihdam, sağlık başta olmak üzere hayatın her alanında kadınlarımız aktif rol aldıkça daha güçlü, daha güzel ve müreffeh bir toplum olacağımıza canı gönülden inanıyorum. Hiçbir ülkenin, kadınların emeği, izleri ve katkısı olmadan gelişmesinin mümkün olamayacağını biliyoruz. Dinimiz de medeniyetimiz de tarihi tecrübelerimiz de kadınlarımızın haklarına saygı duymayı onların varlık alanına müdahale etmemeyi zorunlu kılmaktadır.

Bu nedenle, aile kurumunun temeli, değerlerimizin temsilcisi, taşıyıcısı ve koruyucusu olan kadınlarımıza yönelik her türlü ayrımcı, dışlayıcı ve şiddet içeren uygulamaları sona erdirmek; kadınlarımızın hayatın bütün alanlarına etkin bir şekilde katılmalarına imkân sağlayacak şartları hazırlamak, devletimizin olduğu kadar toplumumuzda ki her kesimin ve her bireyin temel ve ortak sorumluluğudur. Bu duygu ve düşüncelerle, aileden başlayarak hayatımızın her yerinde ve her anında, sevgileri, emekleri ve fedakârlıklarıyla dünyamızı güzelleştiren kadınlarımızın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, tüm kadınlarımıza sağlıklı, huzurlu ve başarılı bir ömür diliyorum” dedi.

 

Yorum bırakın