GAZETENİZ 24
Güncel siyaset, ekonomi, spor, eğitim, sağlık, magazin, eğlence, sosyal haber portalınız.

TÜBİTAK Proje Yarışmasının Türkiye Birincileri Ödüllendirildi

Erzincan Valisi Mehmet Makas, bu yıl 14’ncüsü düzenlenen TÜBİTAK ortaokullar arası proje yarışmasında Türkiye birincisi olan öğrencileri ödüllendirdi.

Erzincan Valisi Mehmet Makas tarafından TÜBİTAK Ortaokullar Arası Proje Yarışması Türkiye birinciliği elde eden “Piezo Jeneratör İle Enerji Hasadı” projesi sahipleri Vali Metin İlyas Aksoy Ortaokulu öğrencileri Hüseyin Mutlu ve Saygın Can Uslu Fen Bilimleri Öğretmenleri Hamza Albayrak’ı ödüllendirdi.

 

Bu yıl 14’ncüsü düzenlenen TÜBİTAK Ortaokullar Arası Proje Yarışmasında Erzincan Vali Metin İlyas Aksoy Ortaokulu öğrencileri Hüseyin Mutlu ve Saygın Can Uslu Fen Bilimleri Öğretmenleri Hamza Albayrak’ın önderliğinden geliştirmiş oldukları “Piezo Jeneratör İle Enerji Hasadı” isimli projeleri ile FİZİK kategorisinde Türkiye birinciliği kazandılar. Titreşime bağlı olarak çalışan 3 piezo levha, yay düzenekleri ve asimetrik bir çubuk bulunuyor. Asimetrik çubuk en ufak bir titreşimde dahi sallanarak piezo levhaya kalp masajına benzer bir baskıyı sürekli bir şekilde uygulayabiliyor. Proje kapsamında üretilen jeneratör ile deniz, göl gibi su sistemlerinde kıyıya bağlı kalmadan elektrik üretile biliniyor.

 

Erzincan Valisi Mehmet Makas, toplam 16 bin 512 proje arasından birinciliği elde eden öğrencileri ve danışman öğretmenlerini tebrik ederek hediye verdi.  Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasında; İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün, danışman öğretmen Hamza Albayrak, öğrenciler, Hüseyin Mutlu ve Saygın Can Uslu ile bir araya gelen Vali Mehmet Makas, TÜBİTAK Ortaokullar Arası Proje Yarışmasında ilimizi temsil eden Vali Metin İlyas Aksoy Ortaokulu öğretmen, öğrenci ve idarecilerini tebrik ederek başarılarının devamını diledi.  Daha sonra İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün’den Milli Eğitim Müdürlüğü Çalışmalarına yönelik brifing alan Vali Mehmet Makas, brifingin  ardından kurum çalışanlarını da ziyaret ederek çalışmalarında kolaylıklar diledi.

Yorum bırakın