GAZETENİZ 24
Güncel siyaset, ekonomi, spor, eğitim, sağlık, magazin, eğlence, sosyal haber portalınız.

Trafik Işık ve İşaret İhlali Denetimi Gerçekleştirildi

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 81 ilde trafik ışık ve işaret ihlallerine yönelik eş zamanlı olarak özel denetim gerçekleştirildi. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından denetimlerle ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada; “Yaygın trafik denetimleri yoluyla ihlalleri azaltmak, tüm dünyada trafik güvenliği için temel ilke kabul edilmektedir. Bu yönde alınan tüm tedbirlere rağmen, trafik kural ve kısıtlamalarına karşı duyarlı olmayan sürücülerin; trafikte dikkatsiz ve tedbirsiz araç kullanmaları nedeniyle tehlike ve uyarı işaretlerine bile çoğu zaman duyarsız kaldıkları, şerit izleme, takip mesafesi ve kavşak kurallarına uymamaları nedeniyle çok sayıda kazaya karıştıkları, Elektronik Denetim Sistemlerinin bulunmadığı ve trafik ekiplerinin bulunmadığı kavşaklarda kırmızı ışık ihlali yaptıkları gözlemlenmektedir.

Trafik güvenliğinin sağlanması ve kural ihlalleri nedeniyle meydana gelen kazaların önlenmesi amacıyla, 30-31 Ekim 2020 tarihlerinde sivil ve resmi ekiplerimizin katılımıyla trafik ışık ve işaret ihlallerine yönelik ülke genelinde eş zamanlı olarak özel denetim gerçekleştirildi. Yapılan denetimlerde 39 Bin 284 araç ve sürücüsü denetlendi. Bin 031 sürücünün trafik işaret levhaları ve yer işaretlemelerine uymadığı, 10 Bin 128 sürücünün kırmızı ışık kural ihlali yaptığı tespit edildi. 394 araç trafikten men edildi, 20 sürücü belgesi geçici olarak geri alındı. Toplam 15 Bin 645 trafik kural ihlali tespit edilerek cezai işlem uygulandı.

Türk Polis Teşkilatı olarak sürücülerimize kendi can güvenliklerinin sağlanması için trafik kurallarına uymalarını ve gerçekleştirilen bu denetimlerin trafik güvenliğinin sağlanması ile can kayıplarının azaltılmasına yönelik olarak belirlenen aralıklarla sürdürüleceğini bir kez daha hatırlatırız” ifadelerine yer verildi.

Yorum bırakın