GAZETENİZ 24
Güncel siyaset, ekonomi, spor, eğitim, sağlık, magazin, eğlence, sosyal haber portalınız.

Temiz ve Kaliteli Ürüne Mavi Bayrak

Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü tarafından entegre ve kontrollü ürün yönetimi kapsamında faaliyet gösteren meyve bahçelerine mavi bayrak asılıyor. Uygulamayla temiz ve kaliteli ürün elde edilmesi amaçlanıyor.

Yapılan uygulama hakkında Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce yapılan açıklamada; “ Entegre ve Kontrollü Üretim, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın tarladan sofraya güvenilir gıda misyonu doğrultusunda kontrollü pestisit kontrolü ile kalıntısız yaş sebze ve meyve üretimini hedefleyen mücadele yöntem. Entegre mücadele prensipleri doğrultusunda üretim yapılması ve pestisit kullanımının kontrolü ile üreticilerimizin kendi tarla, bağ, bahçe ve serasında mücadele faaliyetlerini yönetecek hale getirmektir. Ayrıca doğal dengenin korunması ve pestisit kalıntısı bulunmayan temiz ve kaliteli ürün elde edilmesi amaçlanmaktadır.

Bu amaçla ilimizde elma bahçelerinde 40 çiftçiye ait 400 dekar alanda entegre ve kontrollü ürün yönetimi kapsamında sürvey çalışmaları devam etmekte olup, bu çiftçilerimize ait bahçelere Bakanlığımızın gönderdiği mavi bayraklar asılmaktadır. Entegre ve Kontrollü Üretim çalışmaları devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

Yorum bırakın