GAZETENİZ 24
Güncel siyaset, ekonomi, spor, eğitim, sağlık, magazin, eğlence, sosyal haber portalınız.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Erzincan’da

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Erzincan’da Sanayici ve İşadamları ile İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Erzincan’da Hilton otelde düzenlenen Milli Teknoloji Güçlü Sanayi İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır’ın selamlama konuşmalarının ardından konuşan Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan’da bulunmasından ve düzenlenen toplantıya katılımından dolayı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a teşekkür etti. Konuşmasını sürdüren Erzincan Valisi Ali Arslantaş, “Heybetli dağların şefkatle sardığı Erzincan;  modern bir şehrin bütün yönlerini kendinde barındıran ama geçmişiyle de bağlarını kesmeyen bir ruhla kendini var eden, hamurunu ise, çok ötelerden gelen köklü temeller üzerinde yoğurmuş ve bu değerlerin ateşinde pişirmiş kadim bir uygarlığın beşiğidir. Erzincan, tarihi İpek yoluyla doğunun mistik ruhunu kendi potasında eriten, tepeden tırnağa Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet kültürleriyle yoğrulmuş kadim bir ilimizdir.

Farklı renkleri, kültürleri bünyesinde barındıran şehrimiz, asırlardır sevginin, hoş görünün ve kardeşliğin sembolü olmuştur. Bizler de bu kardeşlik ikliminin muhafazası için hassasiyetle çalışıyoruz. Tüm vatandaşlarımıza kerim devletimizin tüm imkânlarını eşit ölçüde sunmak için azami gayret gösteriyoruz.  Tüm çalışmalarımızın, planlarımızın temel amacı insanımızın, çağın ruhuna uygun, modern, huzurlu ve güvenli bir şehirde yaşamasını sağlamaktır. Bizler, bu anlamda şehrimizin kimliğini kaybetmeden gelişmesi için kadim medeniyetimizin çizgisinden sapmadan dünyayla bütünleşmeye gayret ediyoruz. Bizler, geçmişten edindiğimiz tecrübeyle tüm imkânlarımızı insanımız için seferber etmeye devam edeceğiz. Geçmişimiz hepimiz için değerlidir ancak onunla övünürken yarınımızı daha iyi yerlere taşımak için yenilikler düşünüyor, planlar yapıyor ve samimi adımlar atıyoruz” dedi.

Toplantıda son olarak konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, Türkiye’yi teknoloji geliştirme ve katma değerli üretimde dünyanın sayılı güçlerinden biri yapmanın peşinde olduklarını, bu amaçla 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’ni açıkladıklarını söyledi.
Kendilerine iddialı, bir o kadar da gerçekçi hedefler koyduklarını dile getiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, İş insanları yatırım yaptıkça ve istihdam oluşturdukça Türkiye’nin güçlenip büyüyeceğini vurgulayarak; “Kaynaklarınızı yatırımlara yönlendirmenin aslında şu anda tam vakti. Finansman maliyetleri düşüyor, ekonomiye güven artıyor, iç talep canlanıyor, ihracatta rekorlar kırıyoruz. Geçen senenin üçüncü çeyreğinde başlayan büyüme, bu sene güçlenerek devam edecek. Dolayısıyla bu koşullar altında yatırım yapan kazanır, büyüyen ekonomiden hak ettiği payı alır. Bakanlık olarak sanayicilerin üretime daha sıkı sarılması için yenilikçi politikalar geliştiriyoruz. Teknoloji odaklı sanayi hamlesi bunlardan biri. Biz buna ‘hamle’ dedik, çünkü bu programla birlikte yerlileşme alanında benzersiz bir işe giriştik. Türkiye stratejik sektörlerde kritik ürünleri kendisi üretebilsin, dışa bağımlılığını minimuma indirsin ve bir sonraki aşamada da bu ürünleri ihraç etsin istiyoruz. Bu işin arka planında çok detaylı teknik analizler yaptık, kabiliyetlerimizi ölçtük, sıçrama yapabileceğimiz ürünleri belirledik. Bu programda alıcı ve satıcıyı aynı anda destekliyor, tüm teşviklere tek pencere üzerinden başvuru imkanı getiriyoruz. İlk çağrıya makine sektöründe çıktık ve yoğun taleple karşılaştık.”

“PARLAK FİKİRLERE 200 BİN TL HİBE”
“ERZİNCAN’DAN DA FİRMALAR GÖRMEK İSTİYORUZ”

Makine sektörü ile ilgili çıkılan çağrı sonrası 153 proje başvurusu olduğunu aktaran Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, “Sadece tek bir sektörde açılan çağrıya 5,3 milyar liralık yatırım başvurusu aldık. Şimdi bu başvuruların programda yer alan temel kriterleri sağlayıp sağlamadığını değerlendiriyoruz. Temel kriterleri sağlayan firmalar detaylı fizibilite hazırlayacak ve nihai destek başvurularını yapacak. Bunun için de son tarihi 19 Ocak olarak belirledik. Makine sektörü çağrısı, aslında pilot uygulama. Asıl çağrımıza yılın ilk yarısında çıkacak; kimya, ilaç, tıbbi cihaz, otomotiv, elektronik ve raylı sistem araçları gibi alanlarda başvuruları alacağız. İşte bu aşamada Erzincan’dan da firmalar görmek istiyoruz. Lütfen siz de bu çağrıları yakından takip edin ve programın bir parçası olun.

Diğer vizyoner politikalarının, kurulan iki yeni fon sayesinde sunulan sermaye desteğimiz var. Bu bir sermaye desteği, yani yatırımınıza bu fonlar ortak oluyor. Sizi bankalara faiz ödemekten ya da kredi borcuna girmekten kurtarıyor. KOBİ’ler, yenilikçi işletmeler ve iş kurmak isteyenler bu fonlara mutlaka başvurmalı. KOBİ’ler için bankalarla düşük faizli kredi anlaşmaları yaptıklarını, bu kapsamda KOSGEB’in işletme kredilerine 18 aya, yatırım kredilerine de 36 aya kadar finansman desteği sağlayacak. Kredi faizlerindeki düşüş eğilimini dikkate alan KOSGEB’in bankalarla yaptığı protokoller yeniledi. Finansman maliyetlerinin tamamını KOSGEB karşılıyor. İşletmelerin bu program kapsamında herhangi bir faiz veya kar payı ödemeden bankalardan kredi kullanabilecekler” dedi

Destek programının sürekli başvuruya açık olduğunu belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Sermaye ve finansman desteği sunmanın yanında teknoloji odaklı parlak fikirleri 200 bin liraya kadar hibeyle destekliyoruz. TÜBİTAK tarafından uygulanan Bireysel Genç Girişimcilik Programı, 2020 başvurularını almaya başladı. Bu kapsamda genç girişimcilerimiz, teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini küresel rekabet gücüne sahip teşebbüslere dönüştürebiliyor. Başvuruları 28 Şubat’a kadar yapabilirsiniz” dedi.

Yorum bırakın