GAZETENİZ 24
Güncel siyaset, ekonomi, spor, eğitim, sağlık, magazin, eğlence, sosyal haber portalınız.

Palabıyık, “Çay Ocaklarının Kapatılma Riski Görünüyor”

Erzincan, son bir haftada günlük hasta sayısı en çok artan iller arasında yer aldı. Şehirde hızla artan koronavirüs vakaları kapsamında daha sıkı tedbirler uygulanmaya başladı.  Tedbirler kapsamında çay ocakları işletmecileriyle istişare toplantısı yapıldı.

Erzincan Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği toplantı salonunda düzenlenen toplantıya Ticaret İl Müdürü Recai Palabıyık, Erzincan Otel ve Kahveciler Odası Başkanı Ali Babacan, Erzincan Lokantacılar Odası Başkanı Erkan Telçeken ve kent merkezinde faaliyet gösteren çay ocakları sahipleri ile bazı kafe sahipleri katıldı.

Erzincan Ticaret İl Müdürü Recai Palabıyık, şehir merkezinde faaliyet gösteren çay ocakları sahipleri ile bir araya gelerek korona virüs salgını hakkında bilgilendirme yaptı. Alınacak olan yeni kararlar hakkında istişarede bulundu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ticaret İl Müdürü Recai Palabıyık, “Korona virüs salgını çok şiddetli hızlı bir şekilde artmaktadır. Bizler elimizden geldiği kadar denetimleri yapmaktayız. Valimiz, Vali Yardımcımız kamu kurumları gece 12’ye kadar çalışma yapmaktadırlar. Ama maalesef bu işin önüne gelemiyoruz. Burada sizi toplamamızın amacı bir takım kararlar almak istiyoruz fakat sizlerin de mağduriyetini en iyi müşahede edenlerden birisiyim. Çektiğiniz sıkıntıları da biliyorum. Burada istişare edelim. Sizlerin de görüşünü alalım bizlerden bir isteğiniz var mı, yâda hangi konularda mağdursunuz, bende sizlere olan şikâyetlerimi bildireceğim bir ortak yolda gideceğiz. Çünkü maalesef şu andaki gidişatımız bu şekilde giderse bir aya kalmadan çay ocaklarının kapatılma riski görünüyor. Burada da ne kadar insanın mağdur olacağını çok iyi bilmekteyim. Maalesef hastanelerimiz dolmuş artık harici bir hasta alınmama vaziyetine gelmiş. Bütün bunlar Erzincan’ımıza yansıyor bizleri üzüyor. Mülki amirlerimizi üzüyor. Bu yüzden sizleri çok dikkatli olmaya davet ediyorum” dedi.

Müdür Palabıyık, çay ocaklarında cam bardakları kaldırıp karton bardağa geçmeyi düşündüklerini ifade ederken Erzincan Otel ve Kahveciler Odası Başkanı Ali Babacan ise, “Karton bardak bize göre daha riskli. Bizim kazanlarımız 100 derecede kaynıyor, her çay dolmadan önce bu bardaklar iki defa, üç defa haşlanarak ondan sonra demi dolduruyoruz. Karton bardak sıcak suyla buluştuğunda yamuluyor ve plastik kokuyor. Başka kokular geliyor. Pet bardak bana göre daha sağlığa zararlı” dedi.

Çay ocağı işletmeleri sahipleri de karton bardakların daha sağlıksız olduğunu ileri sürerek kabul etmediler. Ayrıca toplantıda çayın yanında limon verilmesinin de sağlıksız olduğunu ileri sürülerek bu uygulamanın da kaldırılması istendi.

Yorum bırakın