GAZETENİZ 24
Güncel siyaset, ekonomi, spor, eğitim, sağlık, magazin, eğlence, sosyal haber portalınız.

Otobüs Kazaları Masaya Yatırıldı

Haber: Eren Varlı

Erzincan Valiliğinde yapılan toplantıda telafisi mümkün olmayan ağır kayıplara yol açan otobüs kazalarının önlenmesi, konuya daha fazla dikkat çekilerek toplumsal farkındalığın artırılması, yol ve trafik güvenliğine katkı sağlayacak görüşlerin alınması, sorunların işbirliği ve koordinasyon içerisinde çözülmesine yönelik konular görüşüldü.

Erzincan Valisi Ali Arslantaş başkanlığında gerçekleşen toplantıya, İl Emniyet Müdürü Bülent Şensoy, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Halil Altıntaş, Erzincan Şoförler Odası Başkanı Bedir Limon,  Erzincan’da faaliyet gösteren otobüs firmalarının temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Erzincan Valisi Ali Arslantaş, ‘‘Özellikle İnsandan kaynaklanan hatalardan meydana gelen kazalarda çok canımız yanıyor. Hem kaza zedelerin yakınlarının yaşadığı psikolojik travmalar, hem memleketin milli servetine olan zararları, yolcu ve yayanın karıştığı hataların neticesinde doğan kazalar tedavisi mümkün olmayan sonuçlara da sebebiyet verebiliyor. Bugün otobüs kazalarını en aza indirebilmek için neler yapılabilir, hangi tedbirler alabiliriz onları konuşacağız. Çok yakın bir zaman önce bir otobüs kazası oldu İlimizde çok şükür bir can kaybı olmadı ama 46 yaralının olduğu çok ciddi bir kazaydı, çok ucuz atlatılmış bir kazaydı. Bugün toplantı esnasında yol güvenliğinin sağlanması için kış şartlarına uygun lastik kullanılmasından şoförlerin hava yol trafik durumunun gerektirdiği şartlardaki hızlarda seyretmesine, mevzuatın öngördüğü sayıda yolcu taşımaktan yolcuların indirme bindirme noktalarına varıncaya kadar, takograf ve görüntülü uyarı sistemlerinin kontrollerin terminallerde ve yol güzergâhlarında yapılmasına kadar alınacak tedbirleri değerlendireceğiz. Bugün bu toplantı 81 ilimizde de eşzamanlı olarak yapılıyor.  İçişleri bakanlığımızın koordinesinde daha az kaza,  inşallah hiç olmaz kaza olan bir trafik güvenliği, daha az can kaybı olan bir trafik seyri, daha az acıların yaşandığı trafik güzergâhı temennisinde bulundu.

Daha sonra ise Erzincan’da otobüs kazalarının önlenmesine yönelik olarak neler yapılabileceği konusunda yapılması gerekenler konuşuldu. Düzenlenecek olan toplantıda; Yol ve trafik güvenliğinin sağlanması için alınması gereken tedbirler,  Kış şartlarına uygun lastik kullanılması,   Şoförlerin yol, hava, trafik durumunun gerektirdiği şartlara uygun hızda seyretmeleri ve hız ihlali yapmamaları,  Mevzuatın öngördüğü sayıda şoförü yolculuk esnasında araçlarında bulundurmaları, kazaların temel nedeni olan yorgun/uykusuz araç kullanmanın önlenmesi, Firmaların sık sık şoför değiştirmemesi, çalışma sürelerinin kaydının tutulması, Seyahat süresince şoförlerin ve yolcuların emniyet kemeri takmaları ve bu yönde araç içinde gerekli uyarıların/kontrollerin yinelenmesi,  Sürücü seçiminde titiz davranılması, uzun yol deneyimine ve güvenli sürüş bilgisine sahip şoförlerin çalıştırılması,  Firmalarca sefer öncesinde veya haftada bir kez otobüslerin ve şoförlerin yeterliliklerinin kontrol edilmesi/gözlenmesi,    Trafik güvenliğine yönelik kontrollerin aksatılmadan yapılması,  Terminallerde ve güzergâh üzerinde araçların takograf, ışık, far vb. teknik donanım/ekipmanlarının denetlenmesi,  Belirlenen alanlar dışında yolcu bindirme/indirmenin yapılmaması,  Otobüs yangınlarının nedenleri ve alınabilecek önleyici tedbirler görüşüldü.

Yorum bırakın