GAZETENİZ 24
Güncel siyaset, ekonomi, spor, eğitim, sağlık, magazin, eğlence, sosyal haber portalınız.

Kredi Puanı Nasıl Hesaplanıyor?

Yeni bir ev kiralamak istediğinizde, araba ya da beyaz eşya almak istediğinizde  karşı tarafın size güvenmesi için bazı göstergelere ihtiyacınız olabilir. İşte bu durumda Findeks puanı devreye giriyor. Bu puan son derece önemli çünkü kişilerin önümüzdeki 12 ay boyunca borçlarını ödeme olasılığını tahminleyen bir göstergedir.  Dolayısıyla borcunuzun ödenip ödenmeyeceğine dair karşı tarafın endişe duyduğu durumlarda bu puan güvence olarak gösterilebiliyor.

Sadece ev ya da araba kiralarken değil cep telefonu ya da beyaz eşya gibi ürünleri satın alırken de bir güvence göstermeniz gerekebilir. İşte bu noktada hiç tereddüt etmeden Findeks  kredi notunuzu kullanabilirsiniz. Aynı zamanda kredi başvurusu yapmadan önce de kredi notunu öğrenmenizde fayda var. Bildiğiniz gibi bankalar kredi başvurularını değerlendirirken kişilerin kredi puanına maksimum düzeyde dikkat ediyor. Kredi notunuzun düşük olması başvurunuzun reddedilmesi anlamına gelebilir. Bu nedenle  öncelikle kredi notunuzu öğrenmeniz başvurularınızı ya da talep edeceğiniz kredi miktarını buna göre belirlemenizi sağlayabilir.

Findeks Kredi Notu Nasıl Belirleniyor?

Findeks kredi notunu nasıl  belirlendiği de merak edilen konular arasında yer alıyor.  Kredi puanının belirlenmesinde birkaç farklı unsur göz önünde bulunduruluyor. Örneğin kredi notunun % 35’ini  kredili ürün ödeme alışkanlıkları belirliyor. Şayet daha önce kullandığınız kredileri zamanında ödediyseniz kredi notunuz daha yüksek olur. Ancak kredi ödemelerinizi son ödeme tarihinden sonra yaptıysanız bu durumda kredi notunuz daha düşük olacaktır.

Findeks kredi notunun % 35’i ise mevcut hesap ve borç durumu dikkate alınarak belirleniyor. Teminatlı ya da teminatsız mevcut borç bakiyeleri ve aynı zamanda limitler dikkate alınarak bir hesaplama işlemi yapılıyor. Şayet yüksek oranda borcunuz varsa bu durumda kredi notunuz daha düşük olur. Borcunuzun olmaması da  kredi notunuzun daha yüksek olacağı anlamına gelir.

Yeni kredi ile ürün açılışları da kredi notunun % 11’ini  etkileyen unsurdur. Şayet yakın zamanda kredili ürün kullandıysanız ve henüz ödemenizi yapmadıysanız maalesef bu durum kredi notunuzun biraz daha düşmesine sebebiyet verebilir. Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz Findeks internet sitesine tıklayabilirsiniz.

Yorum bırakın