GAZETENİZ 24
Güncel siyaset, ekonomi, spor, eğitim, sağlık, magazin, eğlence, sosyal haber portalınız.

Kedi Ürünleri (Bakım, Tuvaleti, Kumu) Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

En popüler evcil hayvanlar arasında yer alan kediler, birçok kişinin gönlünde taht kurmuştur. Evcil kedinizin ömrünü uzatmak ve ona daha iyi şartlar sağlamak için bazı ürünleri mutlaka edinmeniz gerekiyor. Bu ürünler arasında kedi bakım ürünleri, kedi kumu ve kedi tuvaleti de bulunuyor. Peki, kedi bakım ürünleri alırken nelere dikkat etmeniz lazım? İşte detaylar…

 

Kedi Bakım Ürünleri Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Sevimli dostlarımız kedilerin temel bakımını yapmak genel manada çok önemli bir konu olmaktadır. Kedilerin en sık ihtiyaç duyduğu ürünler her zaman için kedi bakım ürünleri olmaktadır. Küçük dostlarımıza bakım ürünü seçimi yaparken her daim dikkatli olmanız gereken önemli bir konu olarak dikkat çekmektedir. Kedinizin temel ihtiyaçlarını her zaman için düşünmelisiniz ve bu doğrultuda kendinizden emin adımlar atmalısınız. Öncelikle kesinlikle bir kedi taşıma çantası edinmeniz gerekiyor. Kedinizi arabada tek başına bırakmanız tehlikeli bir durum olmaktadır. Bu sebeple kediniz iyice büyüdüğü zaman da kullanma fırsatı bulabileceğiniz bir kedi taşıma çantası satın almanız son derece önem taşır. 

 

Taşıma çantasının alt kısmına bir battaniye koyarak kedinizin daha rahat olması konusunda destek de verebilirsiniz. Bunun yanı sıra konforlu bir kedi yatağı edinmenizi de öneriyoruz. Kedinizin kendini rahat hissedebilmesi adına mışıl mışıl uykuya dalabileceği bir yatak çok önemlidir. Kedi bakım ürünlerinden bir diğeri de kum kabıdır. Kum kabının düzgün bir malzemeden üretilmiş olmasına özen göstermeniz gerekir, bunun nedeni her zaman için kedinizin sağlığını düşünmeniz gerektiği ile alakalıdır. Su ve mama kaplarının da kaliteli bir malzemeden üretildiğine dikkat etmelisiniz. Aksi halde çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşma olasılığınız artacak demektir. 

 

Bakım malzemeleri içerisinde en önemli olanlardan birisi de tırmalama tahtası olmaktadır. Kedinizin stresini atarken tırnaklarına zarar vermeyeceği kalitede bir tırmalama tahtası seçmeye özen gösterirseniz bir sorunla da karşılaşmamış olursunuz. Ana fikir her zaman için ne olursa olsun kedinize zararı dokunmayacak olan bakım malzemeleri seçmektir. Bu şekilde düşünerek ilerlerseniz hiçbir sorunla karşılaşmayacağınızdan da kesinlikle emin olabilirsiniz. Kalitesiz kedi bakım ürünleri satın alırsanız sürekli yenisini almak zorunda kalır ve daha çok masrafa girmiş olursunuz. Bunun yanı sıra güzeller güzeli kedinizin de sağlığı ile alenen oynamış olursunuz, dikkatli olmakta kesinlikle fayda var diye düşünüyoruz. Kedinize sevginizi verirken ona alacağınız kaliteli ürünlerle de sevginizi bir kez daha perçinlemiş olursunuz. Bunun sonucunda kedinizle aranızdaki bağ da kuvvetlenecek demektir. 

 

Kedi Tuvaleti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Kedi tuvaleti satın alırken dikkat edilmesi gereken birden

fazla detay bulunmaktadır. Bu detayları sizlere birer birer anlatıyor olacağız. Her kedi, belli bir zaman sonra kendiliğinden tuvalet eğitimini almış olur ve belirlediğiniz yer nereyse kumun üzerine giderek tuvaletini yapma edimini gerçekleştirmeye başlar. Kedinize tuvalet alırken muhakkak dikkat etmeniz gereken şey kesinlikle kaliteli bir tuvalet kabı ve kum satın almaktır. Kedi kumu yapısı gereği çok pahalı bir ürün değildir, bu nedenle ufak meblağlar için kötü bir kedi kumu almanıza hiç mi hiç gerek yoktur. Kedinizin alerjik reaksiyon göstermediği bir kum çeşidi satın alabilirsiniz. Bunun sonucunda kedinizin normal haline nazaran çok daha rahat olacağından emin olabilirsiniz. 

 

Kedi kum kabı seçimi yaparken ilk olarak hijyenik kurallar göz önünde bulundurulmalıdır. Kum kabı, kolay temizlenebilen bir malzemeden oluşturulmalı ve dışkıyla kum parçacıkları birbirine asla ama asla yapışmamalıdır. Kedinizin içerisinde rahat bir biçimde kumu eşelemesi, tuvalet gereksinimini gidermesi gerekir. Bunlar her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Temizlerken işinizi kolay hale getirecek elekli sisteme sahip bir kedi kumu kabı veyahut kedi kumu küreklerinden yararlanabilirsiniz. Kedi kumu kap biçimi, kedinizin tuvaletteki hareketlerine göre belirlenebilmektedir. Bazı kediler gereğinden daha çok kumu etrafa dağıtabilir. Bu tarz bir davranış sergileyen kediler için üst kısma bir çember biçiminde monte edilen kum kapları kumun etrafa daha az dağılması konusunda destek verir. Kazma ve kapama esnasında kedilerin kum kabı duvarına vurduğu kumlar ring aracılığı ile tekrardan kap içerisinde kalacaktır, buna göre bir tuvalet seçimi yapılmalıdır. Kediler tuvalet yapma edimlerini bitirdikten sonra kumların ayak bölgelerine yapıştığını bilirsiniz. Bunun eve dağılması da büyük bir problem haline gelir. Bunun önüne geçebilmek adına birkaç önlem ile her şey halledilebilir. Kedinizin kap içerisinden çıkarken ilk adımını atacağı kedi kumu kabının ön kısmına nemli bir kumaş veyahut kedi paspası konulması son derece mühimdir. Tüm bunlara dikkat ettiğiniz sürece herhangi önemli bir sorun ile de karşılaşmamış olursunuz. 

 

Kedi Kumu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Kedilerin en çok ihtiyaç duyduğu ürünlerden biri kedi kumu diyebiliriz. Sizin kedi kumu alırken dikkat etmeniz gereken birçok önemli detay vardır. Bunların her birini bu yazıda sizlerle paylaşıyor olacağız. Kedi kumu seçimi üzerine sık sık düşünmek gerekir. Fakat zamanla kullandıkça üzerine zaten otomatikman daha sık kafa yormaya başlarsınız. Koku vermeyen, sızdırmayan, topaklaşmayan, çabuk kirlenme yapmayan bir kum bulmanız gerekmektedir. Kedinizin tuvalet gereksinimleri ve ev düzeniniz bakımından beklentileriniz genel manada değişim gösterecektir. Önemli olan ise beklentinizi tamamen karşılayacak olan bir kedi kumu satın almanızdır. 

Piyasada birçok markanın farklı özellikleri olan kedi kumları vardır. Fakat buna rağmen ürünleri özellikleri doğrultusunda birkaç temel gruba ayırabiliriz. Kedi kumu seçerken silikon, kristal, çam pellet gibi birçok farklı türde ürün seçebilirsiniz. Bu saydıklarımızın hepsi doğal kum çeşitleri olarak dikkat çekmektedir. Bahsi geçen temel maddeler birçok katkı ve işlemden sonra türlü özelliklerde değişik kumlara dönüştürülür. Pudralı, parfümlü, sertleşen, micro gibi çeşitleri vardır. Kedi kumunun kokuyu içine çekmesi ve sonra da etrafa yaymaması gerekir. Bu en önemli kriter olarak ilgi çekmektedir. 

 

Başka bir önemli kriter ise kumun temizliği ve dayanıklılığı olarak dikkat çeker. Bunun sonucunda koku yaymayan ve üst kısımdan temizliği kolay bir biçimde yapılabilen kumlar tercih edilir, biz de size bu tür kumlardan önermekteyiz. Kum seçimi konusunda başka bir unsur da fiyattır. Sıradan kumlardan meydana getirilen kum türleri, özellikli olabilenlere göre çok daha hesaplıdır. Fakat kullanım sırasında çıkan sporunlar ve kısa kullanım seçenekleri, esasen onların daha pahalı olduğunun bir kanıtı gibidir. Kısa ve öz olarak şunu söylemiş olalım; en ucuz olanı değil en yararlı ve kaliteli olanı seçin. Bu her zaman ana fikriniz olsun. Kedinize doğru kumu seçerseniz onun öncekine göre çok daha iyi hissettiğini de görmüş olacaksınız. Kedinizin sağlığını ve hijyenini düşünerek hareket ettiğiniz sürece herhangi bir sorunla karşılaşma olasılığınız da otomatikman düşecek demektir. Evet, kedinize kum seçimi yapmak işte bu kadar basit gerçekleşecek.

 

Uygun fiyatlı ve kaliteli kedi ürünlerini keşfetmek için online petshop mağazası ZOO’yu ziyaret edebilirsiniz. 

Yorum bırakın