GAZETENİZ 24
Güncel siyaset, ekonomi, spor, eğitim, sağlık, magazin, eğlence, sosyal haber portalınız.

Kadının İsmini Bakanlıktan Bile Kaldırdılar

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, partisinin  “Eşitlik ve Adalet Kadın Buluşması” programları kapsamında Erzincan’a geldi. Erzincan’da bir otelde gerçekleşen programda partililerine seslenen Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Nazlıaka, “Demokrasiden uzaklaştığımız bir dönemde her zamanki gibi zor zamanlarda bu ülkeyi yönetmiş olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin liderliğine ihtiyaç var” dedi.

Gerçekleşen toplantıya CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka’nın yanı sıra CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Genel Başkan Yardımcısı Fevziye Pehlivan, CHP Erzincan İl Başkanı Ayhan Doğan, CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Aras, CHP Erzincan Kadın Kolları Başkanı Seçil Can, parti yöneticileri ve kadın partililer katıldı.

“Eşitlik ve Adalet Kadın Buluşması” kapsamında parti kadrolarına katılan 107 kadın üyeye rozetleri takıldı. Törende hitap eden CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka konuşmasında; “Bugün sizlere Ankara’dan genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Selamlarını getirdim. Ben öncelikle koşullarına uygun olarak hazırlanmış bu değerli toplantının düzenlenmesinde emeği geçen herkese tek tek çok teşekkür etmek istiyorum. Bugün sizlerle birlikte olmaktan çok büyük bir onur çok büyük bir gurur bilmenizi istiyorum. Az önce İl Başkanımız İl Kadın Kolu Başkanımız çok güzel birer konuşma yaptı. Hakikaten ülkemiz onların da bahsettiği gibi kadın hakları konusunda birçok gelişmiş ülkeden çok daha önce bazı haklarını kazanıldığı bir ülke. 1930 yılında muhtarlıklarda 1930 yılında yerel seçimlerde 1933 yılında muhtarlıklarda köy ihtiyar heyetlerinde 1934 yılında da gene genel seçimlerde milletvekili seçme seçilme hakkını kazandı. Kadınlarımız hiç şüphesiz bu süreçte Kurtuluş Savaşı mücadelesini kadınıyla erkeğiyle genciyle yaşlısıyla hep birlikte vermiş olmamızın çok büyük bir katkısı vardır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk der ki Dünyanın hiçbir ülkesinin kadını milletini zafere götürmekte Anadolu kadını kadar mücadele ettim Anadolu kadını kadar çalıştım diyemez. İşte bu nedenle Cumhuriyet kurulur kurulmaz hızla reformlar gerçek devrimler gerçekleştirildi ve toplumsal cinsiyet eşitliğine dayalı kadının hayatın her alanında yer aldığı bir modele geçildi. Osmanlı döneminde nüfus sayımında bile sayılmayan kadınlar Atatürk Türkiye’sinde pilot oldu, hâkim oldu, öğretmen oldu, akademisyen oldu. Hayatın her alanında var oldu o günden bugüne eşitlik mücadelemiz sürüyor ve Cumhuriyet Halk Partisi olarak burada aydınlık yüzlü erkeklerle eşitlikçi kadınlarla hep birlikte ülke bu gerçek anlamda kadınla erkeğin fırsat eşitliğine sahip olduğu bir yaşam yaratmaya çalışıyoruz. Ama bunun önünde bazı Engeller var. Bu engellerden en önemlisi ülkeyi yönetenlerin zihniyeti neden ne diyor ülkeyi yönetenler ben kadın erkek eşitliğine inanmıyorum. İşte ülkeyi yönetenler o cümleyi kurduğu andan itibaren bu ülkedeki Politikalar eşitsizlik üzerine oluşturuldu. Denizli’deki baktığınızda ilk seçimlerde 1935 yılında 17 kadın milletvekili sandıkta milletvekili olma hakkını kazanacak bir sonuç elde etti. Bir ara seçim oldu. 1936’da Çankırı milletvekili Biz de dahil oldu toplam 18 kadın Milletvekilimiz oldu.

O zamanki parlementer sayısına göre bu yüzde 4.6. Yüzde Beşlik bir Orana denk düşüyor. Peki, o günden bugüne bugüne ne kadar yol kat etmişsin bugün ise toplam 11 bin 853 erkek ve sadece 598 kadın milletvekili girdi. Yani baktığımızda oransal olarak neredeyiz bir arpa boyu bile yol kat edememişim. Peki, olanların sorumlusu kadınlar mı? Bunun sorumlusu bu ülkeye eşitliği çok görenler bu ülkeyi yönetenler. İşte bu nedenle Cumhuriyet Halk Partisi Her zamanki gibi devrimsel gücünden beslenen damarlarıyla gene Türkiye’de kadın erkek eşitliğini ilk başta karar grubumuz bir kanun teklifi hazırladı. Bu kanun teklifine göre kadın temsili oranı parlamentoda %50 olsun dedi kadın dernekleri kadın derneklerinden de görüşürüz ve bunun üzerine bu taslak genel kurula indirilmek üzere hazırlandığı ve bu hafta ilk imzacısı genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu olacak. Çünkü bu bir insan mücadelesidir. O halde erkekler de bu mücadelenin içerisinde yer almalıdır. Tıpkı bu salonda yer alan erkekler gibi demokrasi için kadın erkek bir arada mücadele edilmelidir. İşte buradan yola çıkarak önümüzdeki günlerde bu kanun teklifi mecliste konuşulacağı zaman sizlere bilgi vereceğiz. SMS göndereceğiz.

Sizden bir şey istiyorum bir şey herkese televizyonların önüne toplayın herkesi toplayın. Herkes o genel kurulu izlesin ki kim gerçek anlamda eşitlikçi, kim gerçek anlamda Demokrat kim gerçek anlamda demokrasi karşıtı bunu iyice toplumun önüne gözlerine serelim. Çünkü o oylamaya hayır diyenler demokrasi karşıtıdır. O oylamada hayır diye eşitlik karşıtıdır. İşte bu süreç kimlerin gerçekten Demokrat olup olmadığının da turnusolü olacak her şey apaçık ortaya çıkacak. Peki, eşitlik için biz ne diyoruz. Birkaç cümleyle bunu da özetleyeyim size diyoruz ki Eşitlik için bir kere Türkiye’de zihniyet değişmeli Başka ne yapılmalı kadın bakanlığı kurulmalı. Çünkü AKP döneminde kadının ismini bakanlıktan bile kaldırdılar. Bir kanun teklifi hazırlandı. Kadına yönelik şiddeti önleme yasası genel kurula indirirken kanun teklifinin adını değiştirip aile koruma ve kadına yönelik şiddeti önleme yasasına çevirdiler. Diyeceksiniz ki ne fark var çok fark var. Birinde kadına önce diyorsunuz diğerinde ise kadın diyorsunuz. Onun için biz diyoruz ki gerçek anlamda eşitlik sağlanıncaya kadar kadına pozitif ayrımcılık yapılmak zorundadır. Onun için bir kadın bakanlığı kurulmalıdır. İki kadını Eğitim’de iş yaşamında hayatın her alanında eşit temsili sağlanmalıdır. Şu anda baktığınızda bütün oranlar kadınlar açısından ne zaman tanışırız örnek vereyim. 81 ilimiz var Bu ne demek 81 valimiz var sadece 2 tane kadın valimiz var.

922 kaymakamımız var sadece 35 kadın kaymakamımız var. Belediye başkanlarımızın sadece yüzde 3’ü kadın, aramızda muhtarlarımız var. Kadın muhtarlarımız da var. Son seçimlerde kadın muhtarlar da Türkiye önemli bir aşama kaydetti ve kadın muhtar 100’de 72 lik artı 200 kadın muhtar oranı kaç oldu. Tekrar ediyorum yüzde 72’lik artışla sadece yüzde 2.2 olabildi. Kadının en fazla istihdam edildiği sektör hizmet ardından tarım sektörü geliyor. Tarımın özelliğine kayıt dışılığın en yüksek olduğu sektör olması, bugün Türkiye’de kadınların sendikalaşma oranı diskin raporuna göre sadece %8 derdi kadınlar eşit işe eşit ücret almıyor. İş güvenliği de iş güvenceleri yok. İşte böyle bir tabloda içer biz diyoruz ki pozitif ayrımcılık için kota uygulanmalı, söylediğiniz şey kullandığımız dilin değişmesi gerektiği neyi kast ediyoruz güzel Türkçemize ne yazık ki bazı terimler bu terimler kadınlar açısından da erkekler açısından da benim cinsiyet kalıplarına sokuyor. Belli davranış kodlarına sokuyor. Bize neyi kast ediyorum. Kızını dövmeyen dizini döver. Bakın şiddeti üreten bir ifade kadının sırtından sopayı karnından sıpayı eksik etmeyeceksin. Eksik Etek ya da erkekler için söylenilen çok yanlış bir söz Erkekler Ağlamaz neden erkekler taş kalpli mi? Niye ağlamasınlar o halde ne yapacağız. Dilimizden bu cinsiyetçi ifadeleri de kaldıracağız. Bir başka yapmamız gereken şey rol modelleri ön plana çıkarmak geçmişte tarihte başarılı olmuş olan bilim insanlarını sporda başarılı olmuş kadınları kültürde edebiyatta başarılı olmuş kadınların Siyasette Türkiye’de bugüne kadar rejim değişikliğine kadar toplam 65 başbakan seçildi. Ne yazık ki bu başbakanlardan sadece birisi kadındı. Az önce İl Kadın Kolu başkanımız hedefi çok net ortaya koydu. Ben de bu hedefini arkasındayım. Yapılacak olan ilk seçimlerde güzel Erzincan’ımızdan Bir Kadın Bir Erkek milletvekili çıkartacağız. Yetmez yapılacak ilk yerel seçimlerde Erzincan’a Cumhuriyet Halk Partisi bayrağını dikeceğiz. Şu anda Cumhur ittifakı tel tel dökülüyor. Onun için bakın 3 şey yok edeceğiz dediler değil mi? Yoksulluk, Yolsuzluk ve Yasaklar. 3Y yok olmadığı gibi yerine 3D eklediler.

Zam zulüm insan ağzını açanı gözaltına alıyorlar, tutukluyorlar. Cezaevine koyuyorlar. İşte böylesine demokrasiden uzaklaştığımız bir dönemde her zamanki gibi zor zamanlarda bu ülkeyi yönetmiş olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin liderliğine ihtiyaç var. İşte bu yüzden diyoruz ki AKP iktidara kadınlar getirdi. İlk seçimlerde de İngilizcesi kadın erkek diye aradım ama mutlaka ve mutlaka dostlarımızla birlikte yapılacak. İlk seçimlerde iktidara gelip ülkemizde hak ettiği gibi yönetilirsiniz. Yönetici ilk politikadan dış politikaya sağlıktan eğitime kadar hayatın her alanında şu anda kötü yönetimden dolayı kaynatmadan binlerce sorunla karşı karşıyasınız işsizlik yoksulluk yoksulluk herkesin en temel sorunu haline geldi. Biz ülkemizin temel sorunlarını sıraladığımızda anketlerde 5 temel sorundan biri olarak da kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri çıkıyordu. Onun üzerine Dedik ki bir proje yapmalıyız ve Bu proje ile kadına yönelik şiddete dair olarak bir çözüm üretmeliyiz. Biz bugün iktidara geldiğinizde gözden olacağız şu anda iktidar ve tam olmadığınız için ne yapabiliriz dedik ve gördük ki şiddet gören kadınlarımız kendisini yalnız hissediyor.

Gördükçe şiddet veren kadınlarımız kendisini toplumdan izole ediyor ve gördük ki şiddet gören kadınlarımız haklarının ne olduğunu bilmiyor o zaman dedik. Biz Bu proje ile kadınlarımıza hem destek olalım de aynı zamanda haklarını anlatalım. İşte bu nedenle projenin adını yaşam hak olarak belirledik bebek ki en temel hakkıdır bir insanın yaşama hakkı buradan yola çıkarak hem birlikte okunduğunda hem de ayrı ayrı okunduğunda Umut içeren bir kelime olsun diye ve projesini hayata geçirdik. Az önce tanıtım videosunu gördünüz 7/24 faaliyet bir çağrı merkezi kurduk 444 82 85 numaralı hattan bize arayan Türkiye’nin her yerinden bizi arayan ve şiddet gören kadınlara istismara uğrayan çocukların ailelerine hem hukuki destek veriyorum. Hem de psikolojik danışmanlık desteği veriyoruz aynı zamanda bu kız kardeşlerimizi bu arkadaşlarımızı Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları’nın geniş ailesine dair ediyoruz. Onların duruşmalarda yanlarında oluyoruz. Zor zamanlarını paylaşıyoruz acıda da tasada da bir arada olma ilkesiyle hareket ediyoruz. Biz de onları kadın dernekleri ile bir araya getiriyoruz. Bir araya getiriyoruz ki yalnızlık duygusundan kurtula bilsinler. İlk seçimlerde iktidara geldiğimizde bu sorunu çözmenin temeli öncelik ve bilgiye sahip olmak. Nerede hangi sorunumuz var, bunları bilmek istiyoruz.

Çocuk yaşta zorla evlendirilmiş bir kız kardeşiniz de tanıştım. Bana kızını getirdi kızı da aynı şekilde çocuk yaşta ve zorla evlendirilmiş. Dedim ki sen bunları yaşamışsın peki kızını niye böyle erken yaşta evlendirdin? Bizim buralarda başka bir hayat yok ki dedi! İşte değil eğer sorunları yerinde tespit edersek bu ızdırabı yaşayan annelerin, çocukların önüne geçeriz. Bu sorunların önüne geçeriz. Onun için bu projeyi sonuna kadar sahiplenerek götüreceğiz.

Ben tekrar bir arada olduğumuz için aramıza yeni katılanlar da bir arada olmanın onurunu bana yaşattığınız için sizlere teşekkür ediyorum. Yaşasın Cumhuriyet Yaşasın, Cumhuriyet Halk Partisi” ifadelerini kullandı.

Yorum bırakın