GAZETENİZ 24
Güncel siyaset, ekonomi, spor, eğitim, sağlık, magazin, eğlence, sosyal haber portalınız.
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI

“İyi Ki Erzincan’nın Evladıyız”

Haber: Eren VARLI

Karakelle mesajında; “ 102 Yıl önce bugün; Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temellerine Yiğit Erzincan’lının kanını harç, canını kurban ettiği gündür. Büyük düşünür İbn-i Haldun’un Tarihe ve insanlığa ışık tutan“ Coğrafya bir kaderdir” sözü bizi bize ne güzel anlatmıştır. Zira bizim sınırlarımız şehit kanlarıyla çizilmiş, toprağımız şehit kanlarıyla sulanmıştır. İyi ki bu toprağın çocuklarıyız, iyi ki Erzincan’nın evladıyız.

102 Yıl evvel o tarihlerde çok zor şartlarda yedi düvele karşı canla başla mücadele etmiş yiğit Erzincanlı, kanlarıyla suladıkları bu topraklardan Büyük katliamlar yapan işgalci düşmanları kovmuş,  Ay Yıldızlı bayrağımızı sonsuza kadar dalgalanmak üzere Vatan semalarına dikmiştir. Can Erzincan’ı bizlere armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, dünden bugüne bu toprakları kanlarıyla, canlarıyla yeniden, vatanlaştıran aziz şehitlerimize, Allah’tan Rahmet, Gazilerimize hayırlı uzun ömürler, şehit yakınlarına sabır ve metanet diliyorum. Unutmayalım ki bir milletin destanlaşan günleri o milletin muhteşem tarihinin köşe taşlarıdır. Bu nedenle kurtuluş günleri bizi, bize anlatan günlerdir. Şanlı geçmişin ve muhteşem tarihin geleceğe taşındığı günlerdir. Erzincan ve 13 Şubat tarihi de bu ihtişamlı tarihin altın sahifelerinden birisidir. 13 Şubat 1918 öğle bir anlamlı bir tarih ki…

Bir asırdan fazla zaman geçti dile kolay. Ne ağıtlar yaktı, Ne acılar çekti Erzincan, Bu nedenledir ki ,13 Şubat 1918 Erzincan için bir dönüm noktasıdır. İşgalin bitişi, Hürriyetin dillerde destan olduğu gündür, Gururluyuz , çünkü 13 Şubat acıların bittiği , acı, ızdırap ve hüzün gözyaşlarının mutluluk huzmelerine dönüştüğü gündür.

Çünkü 13 Şubat; Yiğit Erzincanlının, rengini şehitlerinin kanından alan Ay-yıldızlı bayrağımızı sonsuza kadar dalgalanmak üzere vatan semalarına diktiği gündür.

Çünkü 13 Şubat; şanlı atalarımızın mezhebi, meşrebi, dili ne olursa olsun tek yürek halinde kahramanlık destanları yazdıkları gündür.

Çünkü 13 Şubat; küllerinden doğan Türkiye Cumhuriyetinin temellerine, yiğit Erzincanlının kanını harç, canını kurban ettiği gündür.

Ve nihayet 13 Şubat; Erzincanlının bilcümle tarihe not düştüğü gündür.

Dün kurtuluş mücadelesi verip sınırlarını şehit kanıyla çizen bu millet bugünde dış güçlere taşeronluk yapan terör gruplarıyla mücadele etmektedir. Kanla çizilen sınırlarımızda terör odaklı kantonlar kurmak isteyen emperyalist güçlere karşı Kahraman askerimiz Fırat Kalkanı harekâtı ve Afrin Zeytin dalı harekâtı ile ülkemiz ve sınır komşularımız için güven ortamı hazırlamaktadır.

Erzincan’ımızın bu anlamlı kurtuluş gününde, yüz yıllardır, bu güzel coğrafyada oluşan ortak kültürü, sevgi barış ve hoşgörü sancağı olarak, ülkenin her tarafında dalgalandırma zamanıdır.

Dün olduğu gibi, bugün de, bu toprağın çocukları olarak, birlikte yaşama şuuruyla ülkemizi zirveye taşıma zamanıdır.

Çünkü bizler, evlatlarımıza ve torunlarımıza,

“Güçlü ve Lider Ülke Türkiye” yi

En nadide bir miras olarak bırakmak mecburiyetinde ve sorumluluğundayız

Adalet güneşinin hiç batmadığı, Kalkınma hamlesinin hiç duraksamadığı, kurtuluş günlerinde ekilen kardeşlik tohumlarının, rengârenk çiçeklerle tüm vatan toprağına, daima baharı yaşattığı,

84 Milyon vatandaşımızın kederde ve sevinçte bir ve beraber olduğu, huzur ülkesi;

Büyük Türkiye sevdasıyla;

Can Erzincan’ımızı ve bütün vatan topraklarını bizlere bahşeden Aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor;

Aziz hemşehrilerim kurtuluş gününü kutluyor saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum” dedi.

Yorum bırakın