GAZETENİZ 24
Güncel siyaset, ekonomi, spor, eğitim, sağlık, magazin, eğlence, sosyal haber portalınız.

İlk Koç Katım Töreni Renkli Görüntülere Sahne Oldu

Erzincan Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından Erzincan’da koç katım şenliği düzenlendi. Sakaltutan Geçidi bölgesinde Heybeli Köyü Yaylası’nda düzenlenen şenliğe Vali Mehmet Makas, Milletvekilleri Süleyman Karaman, Burhan Çakır, AK Parti İl Başkanı Mehmet Cavit Şireci, Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin, Erzincan Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İbrahim Karakuş, bazı kurum müdürleri, koyun ve keçi yetiştiricileri ile davetliler katıldı.

Karakaş cinsi koyun ırkının ıslahını sağlamak için düzenlenen törende Vali Mehmet Makas ve protokol mensupları çoban keçelerini giyerek kucaklarına aldıkları yavru kuzuyu sevdiler.  Törende konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin ile Erzincan Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İbrahim Karakuş, Erzincan’da koyun ve keçi varlığına bağlı olarak patentli üretimi yapılan Erzincan Tulum Peynirinin Erzincan ekonomisine olan katkısına değindiler.  Ardından konuşma yapan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, Erzincan Tulum Peyniri üreticileri olan yaylacıların daha iyi şartlarda üretim yapabilmeleri adına önemli çalışmalar içerisinde olduklarına değindiler.

Törende son olarak konuşan Vali Mehmet Makas, Erzincan’da tarım ve hayvancılıkta kazanılan ivmenin sevindirici olduğunu söyleyerek, “Erzincan’da 450 binin üzerinde küçükbaş hayvan varlığımız var. Üreticilerimizi kutluyorum, milli gelirimize önemli destek sağlıyorlar. Erzincan’ın kalkınmasına yönelik iki önemli sektör var. Birincisi tarım ve hayvancılık, ikincisi turizm ve doğa. Artık dünya organik tarıma yöneliyor. Organik tulum peynirinin merkezi olan Erzincan’da sizlerin üretimi artırarak devam ettireceğinize inanıyorum. Tulum peyniri üretimini artırmak adına Valilik olarak elimizden gelen desteği sağlayacağız. Burada koç katım törenin ilki gerçekleştirildi ve bundan sonra geleneksel olarak devam edecek. Tarım ve hayvancılığın gelişmesi noktasında emeği geçenleri tebrik ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Mehmet Makas ve beraberindeki protokol mensupları, üzerlerine Türk Bayrağı çizili, süslenmiş damızlık koçları sürülerin içine saldılar.

Yorum bırakın