GAZETENİZ 24
Güncel siyaset, ekonomi, spor, eğitim, sağlık, magazin, eğlence, sosyal haber portalınız.

Geyik, “Bizi Dert Çorbası Ettiler”

HABER: EREN VARLI

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Cihan Paçacı ve İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanı Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun il ziyaretleri kapsamında Erzincan’a geldiler.

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Cihan Paçacı ve İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanı Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun Erzincanlı çiftçilerin sorunlarını öğrenmek adına Erzincan Ziraat Odası Başkanlığını ziyaret ettiler.

Ziyarette heyete İYİ Parti Erzincan İl Başkanı Ümit Özker ve partililerde eşlik ederken Erzincan Ziraat Odası Başkanı Tamer Geyik, heyete il genelinde yaşanan sıkıntılardan bahsetti.

Bizlerin Çok Önemli Sorunları Var

Erzincan Ziraat Odası Başkanı Geyik konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında; “Erzincan ilimiz tarım ve hayvancılık şehri.  Bu konuda yaklaşık 240 bin dönüm alanda tarım yapılmaktadır. Bunun yanında hayvancılık da önemli bir gelir kaynağıdır. Özellikle bizim Erzincan’ımızın geçimi tarım ve hayvancılık üzerinedir. Burada tabii ki bizlerin çok önemli sorunları var. Bu sorunlarımızın başında da özellikle sulama ile ilgili sıkıntılarımız var. Sulamalarımız motopomplar yapılıyor. Yani enerji ile enerji maliyetleri de çok büyük bir fiyat artışıyla %100 100’e varan bir artışla yükseldi. Buda üreticilerimizi olumsuz etkiliyor. Özellikle sulama birliğini üzerinde düşündüğü fiyatlar motopomplar yani elektrikle sulanan bölgede de %90 gibi bir zam düşünülüyor.

Cazibeli bölgelerde ise %50 gibi bir zarf düşünülüyor. Bizlerin derdi üretmek ülkemizin ithal ile ithalata bağımlı kılmamak için üretmek. Maliyetlerinin diğer girdi maliyetlerini artmasıyla biz üretimi yapamaz duruma geldik. Tarım arazilerimiz bu şekilde boş kalacak. Yani Erzincan’da başka iş yapacak hiç sektörde elimizde yok. Herkes şu anda çocuğunu asgari ücretle bir yerlere koymanın çabası içindeler. Çünkü niye kendi ürettikleriyle kazanamıyorlar.  Evine ekmek götüremeyen çoluğuna çocuğuna geçim kapısını buradan sağlayamadığından dolayı asgari ücretle bir işe koymanın derdinde. Herkes burada özellikle sizlere de çok teşekkür ediyorum.  Ziraat odamızı ziyaret ederek bizlerin derdini dinlediğiniz için inşallah hep beraber el ele verip bu sorunlarımızı açmak için çalışacağız. Bizim derdimiz ürettiğimiz ürünlerin çok pahalıya mal olması. Yani et 40 lira olsun demiyoruz, et 20 lira olsun ama üreticilerde para kazansın. Bizi dert çorbası ettiler. Bu konuda bizim derdimizi mecliste dile getirirseniz çok memnun oluruz. Yapmış olduğunuz bu ziyaretten dolayı ziyadesiyle çiftçimiz adına mutlu olduk. Sizlere geldiğiniz için ayrıca hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sizlere de çalışmalarınızda başarılar diliyorum” dedi.

Muhalefet Demek Her Şeyi Eleştirmek Demek Değildir

Daha sonra konuşan İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Cihan Paçacı; “Yerel problemleri bizzat yaşayan insanlarımızdan başkanlarımızdan dinleyip gerekli notları alıp bu problemleri kamuoyunun gündemine getirmeyi amaçlamaktayız. Bu sorumlu bir muhalefet anlayışının sonucudur. Muhalefet demek her şeyi eleştirmek demek değildir. Ülkemizdeki insanlarımızın vatandaşlarımızın dertlerini kasalarda problemlerini alıp ilgililere ülkeyi yönetenlere devleti yönetenlere ve bu problemlerle ilgili olarak da bir kamuoyu yaratmak muhalefetin görevlerinden birisidir. Biz bunu yapmaya çalışıyoruz. Bugün sabah basın toplantısından sonra ilk ziyareti değerli başkanımıza yaptık. Erzincan tabii ki doğal olarak tarım ve hayvancılığı önder edinmiştir.

Ülkemiz Tarımda İthal Eden Bir Ülke Konumuna Gelmiştir

Ancak genel itibariyle Türkiye’de son yıllarda tarım maalesef çok önemli ölçüde ihmal edilmiştir ve özellikle köyden kente göç Türkiye’de işsizliğin ana sebeplerinden biri haline gelmiştir. Aslında yapılması gereken şey kentten köye tekrar dönüşü sağlayacak planlama ve projeleri hayata geçirmek olmalıdır. Gerçekten ifade ettiği gibi tarımsal girdi fiyatlarından çok ciddi artışlar olmuştur. Gerek gübre fiyatlarında gerek tohumda gerek mazotta gerek enerjide kullanılan ciddi fiyatlar buluşmuş ve bu fiyatlarla elde edilen ürünün maliyeti arasında çok ciddi bir problem ortaya çıkmıştır. Yani çiftçi mal ettiğini satamaz hale gelmiştir. Çünkü fiyatlar çiftçiden çıkan ilk fiyatlar çiftçiyi tatmin edecek düzeyde değildir. Bugün ülkemiz tarımda ithal eden bir ülke konumuna gelmiştir. Geçmişte kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olan Türkiye bugün maalesef Bulgaristan’dan saman ithal edecek hale gelmiştir. Biz İYİ parti olarak üretimden yana olduğumuzu hep ifade ediyoruz ve özellikle Anadolu’da tarımın Ziraat’ın hayvancılığın geliştirilmesi ve özellikle aile işletmesi halinde evkur’un uygulanmasından yana olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Ben değerli başkanımızın ifade ettiği problemlerin değerli genel başkan yardımcımız Metin Bey mecliste soru önergeleri veya genel başkanının salı günkü konuşmalarından taşımaya devam edeceğiz” dedi.

Yorum bırakın