GAZETENİZ 24
Güncel siyaset, ekonomi, spor, eğitim, sağlık, magazin, eğlence, sosyal haber portalınız.

Erzincan’dan Selzedelere 1 Milyon TL ve 5 Tır Yardım

Haber: Eren Varlı

Erzincan’da Sel afetinden etkilenen Sinop için başlatılan yardım kampanyasında toplanan 5 Tır yardım malzemesi Erzincan Valiliği önünden törenle uğurlandı. Gerçekleşen törene Erzincan Valisi Mehmet Makas, Erzincan Milletvekili Burhan Çakır,3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Davut Ala, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Akın Levent, Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Tanoğlu, kamu kurum kuruluş temsilcileri, iş adamları, esnaf ve vatandaşlar katıldı.
Törende ilk olarak konuşan Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Tanoğlu, Erzincanlının depremlerle yaşamış bir şehir olarak zorluğun bilincinde olduğunu belirtti. Başkan Tanoğlu, hiçbir adresten yardım konusunda boş dönmediklerini söyleyerek emeği geçen herkese teşekkür etti.

İYİ Kİ VARSINIZ

Daha sonra konuşan Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun ise: “Bugün bu şehirde önemli bir konvoyu uğurluyoruz. 39 depremi 92 depremini görmüş bir şehrin evlatlarıyız. Yıllarca dışarıdan bize destek gönderen bütün yurttaşlarımıza, vatandaşlarımıza minnet ve şükranlarımızı sunuyorum. Buradan yardım tırlarını gönderirken üzerimize düşenin daha da fazlasını yapabilmek için gayret edeceğimizin bilinmesini istiyoruz. Çünkü biz yıllarca bu yardımlarla karşı karşıya kalmış, onun içinde yardımlarda katkısı olan tüm hemşerilerimiz yürekten kutluyorum. Hürmet ve saygılarımı arz ediyorum. İyi ki varsınız” dedi.

GÜN KARDEŞLERİMİZE YARDIM YAPMA GÜNÜ

Ardından konuşan Erzincan Milletvekili Burhan Çakır ise: “Bugün önemli bir gün. Gün kardeşlerimize yardım yapma günü. Yardımda emeği geçen başta Sayın Valimize ve Ticaret Odası Başkanımıza, yine memurlarımıza, burada bulunan bütün esnaflarımıza, yardıma katkıda bulunan herkese canı gönülden teşekkür ediyorum. Peygamber Efendimiz Aleyhisselam şöyle buyuruyor; “hayra vesile olan hayrı işleyen gibidir” bu anlayışla buradaki herkeste bu hayra ortaktır. Az önce Ticaret Odası Başkanımızda söyledi. Hakikaten şehrimizde zaman zaman bizler de bunları yaşadık. Onun için bu yardımları her zaman yerine getirmek zorundayız. Bu tür zorluklar da ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Allah bir daha memleketimizde ve dünya coğrafyasında hiç kimseye hiçbir millete öyle acılar öyle afetler yaşatmasın. Tekrar emeği geçen herkese buradan teşekkür eder, saygılarımı sunarım” dedi.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ’NİN VATANDAŞI OLMAKTAN GURUR DUYUYORLAR

Son olarak konuşan Erzincan Valisi Mehmet Makas ise: “Bugün burada tek vücut olarak, Erzincan olarak, bulunmaktayız. Allah her birimizi var etsin. Benden önceki konuşmacılarımız belirtti. Erzincan afetlerin yaşandığı hüznün kentidir.  Ama bu hüzünle de bir olmayı, iri olmayı, diri olmayı en güzel bilen kentlerden biridir. Bu bağlamda malumunuz Antalya yöresinde Manavgat bölgesinde ile başlayan bir yangın felaketi Muğla, İzmir birbirini takip etti. Hemen akabinde Kastamonu-Sinop ve Karadeniz’in farklı kentlerinde sel felaketini yaşadık. Hâlâ da riskli olan bölgelerde Rabbim vermesin tarzında duayla yine de yaşanabileceği noktasında müteessir bir durumdayız. Öncelikle Erzincan gönlü bugün Antalya’da Manavgat’ta tüm yangın bölgelerinde Muğla’da, Kastamonu’da, Sinop’ta atıyor. Bütün acıları Erzincan en derin kalbi duygularımızla hissediyor ve kendisi yaşamış gibi de o bölgelere sahip olmaya çalışıyoruz. Ben tüm Erzincanlılarımıza teşekkür ediyorum. Allah her birimizi var etsin. En zengin iş adamımızdan, ticaret odamızdan, ticaret odasındaki üyeleri gezip aynı ve nakdi yardım toplayan iş adamlarımız var. Her birinden Allah razı olsun. Herkes karınca kararınca bu tırların doldurulmasına katkıda bulundu. Aynı zamanda şu an eski rakamla 1 trilyon günümüz rakamı ile 1 Milyon Türk lirasının topladık ve toplamaya devam ediyoruz. Allah yerine koysun verdiğiniz biri bin etsin. Allahu Teala’nın bize vadi en basiti ile bir verdiğimiz zaman 700 alacağımızı biliyoruz. Devletimiz bölgede, bölge insanı devletin bu kadar canhıraş bir şekilde oraya sahiplenmesi, adeta tüm bakanlar kurulunun orada bulunması, Sayın Cumhurbaşkanımızın oraya gidip ziyaret edilmesi noktasında basından izliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin vatandaşı olmaktan da gurur duyuyorlar.

CANI GÖNÜLDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM

Dün bizim buradan yolladığımız malzemeler de belki bu zamana kadar gönderilmiş malzemelerden daha farklı. Beyaz eşyasından, mobilyasına kadar orada tekrar hayatın canlanması noktasında yapılan yardımlar. Belli yardım maddelerinde tüm Türkiye öyle sahiplenmiş ki artık, şu şu malzemeleri yollamayın diye Sayın Bakan Yardımcılarımızın talimatları ve daire amirlerimizle de paylaşıyoruz. Basınla da inşallah duyuracağız. Bu duygu ve düşüncelerle ben başta Sayın Bakanımızın başlatmış olduğu Sayın Cumhurbaşkanımızın himayeleri ve riyasetlerinde ben de varım kampanyasında bulunduğunuzdan dolayı canı gönülden teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. Bizi de mahcup etmediniz. Hakikaten Erzincan’dan beklenenin üstünde bir yardım toplama, ilgilenme, imkânına sahip olduk. Orada AFAD ekiplerimiz var.  Aile sosyal İl müdürlüğümüzden ekiplerimiz var.  Sadece aynı ve nakdi yardımda değil, burada çalışan memurlarımız ve dairelerimiz noktasında da sahada oradaki hemşerilerimize Kastamonululara, Sinoplulara, yangın bölgesine sahip çıkmaktayız. O noktada Erzincan’ın gururunu ben size paylaşmak istiyorum. Allah her birimizi var etsin. Ben başta Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Bakanımıza ve yine bizi hiçbir zaman yalnız bırakmayan, bu yardımlarda da yanımızda yer alan Sayın son başbakanımız Binali Yıldırım beyefendiye şahsım ve ilim adına şükranlarımı sunuyorum. Ama ondan öte bir çağrımıza uyarak bizle beraber yol yürüyen sayın vekillerimize, tüm daire amirlerinize, ticaret odamıza, esnaf odamıza, tüccar ve tüm esnaflarımıza, tüm daire amirlerinize canı gönülden şükranlarımı arz ediyorum. Allah hayrınızı kabul etsin. Allah hayırlı mübarek etsin. Bizi de bu hayırların yüzü suyu hürmetine felaketlerden korusun diyorum. Allah hayrınızı kabul etsin diyerek tekrar hepinizi saygıyla hürmetle selamlıyorum. İyi ki varsınız” dedi.

Yorum bırakın