GAZETENİZ 24
Güncel siyaset, ekonomi, spor, eğitim, sağlık, magazin, eğlence, sosyal haber portalınız.

Erzincan’da Kiralar Cep Yakıyor

Erzincan’da emlak piyasasında hareketli günler yaşanıyor. Bir taraftan inşaatı tamamlanan evler satışa çıkarken öte yandan vatandaş kiralık ev fiyatlarının artışından dert yanıyor.

Tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de yaşanan pandemi nedeniyle hemen her alanda fiyatlar artış göstermeye devam ediyor. Artan fiyatlardan kiracılarda nasiplerini aldı. Türkiye geneline bakıldığında satılık ve kiralık ev fiyatlarının Erzincan’da ortalamanın üzerinde olduğu düşünülüyor.

İl dışından iş nedeniyle gelen memurlar, yeni evlenen çiftler yâda iş yeri değişikliği nedeniyle ulaşım maliyetinden kurtulmak isteyen vatandaş kiralık daire arayışına çıktı. Hemen her mahallede rastlayabildiğimiz kiralık daire fiyatları en düşük Yalnızbağ TOKİ konutlarında 500 TL’den başlıyor. Merkeze yakınlık arttıkça kiralar 2+1 eski yapı binalarda 700 ile 1000 TL arasında değişiyor.

Merkeze yakın yeni yapılarda 2+1 ve 3+1 daire fiyatları ise 1200 ile 2500 TL arasında değişiyor. Asgari ücretle ev arayan kiracılar yeni zammın ardından 1500 lira kiraya verip geri kalan 1500 lira ile nasıl geçineceklerini kara kara düşündüklerini söylediler. Sadece 5 litre Ayçiçek yağının ortalama 70 lira olduğunu ve doğalgazla ısınmak için aylık 600 lira fatura ödemeyi göze alamadıklarını belirttiler.

Ev alacaklar ise eski yapılarda fiyatların en düşük borçlu TOKİ daireleriyle 100 bin liradan başlayıp 300 bin lirayı bulduğunu ortalama iyi durumda olan bir dairenin ise 300 binden başlayıp 1 Milyon Lirayı bulduğunu söylediler.

Işıkpınar ve Kurutilek’e 2021 de Doğalgaz Verilecek

                Ayrıca devlet tarafından verilen yakacak desteği kömür olarak verildiği için doğalgazlı evlere soba kuruluyor. Merkeze 5 km yakınlıkta bulunan Işıkpınar ve Kurutilek Mahallelerinde ise imar olmadığından vatandaşlar doğalgaz hizmetinden yaklaşık iki yıldır faydalanamıyor. Mahalle halkı ilçelerde dahi doğalgaz varken şehire bu yakınlıkta ki yerleşim yerlerinde doğalgaz hattının olmamasından şikâyetçiler. Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada bu bölgelere bölgesel imar kararı alındığını ve 2021 yılı itibariyle gerekli çalışmaların en geç Haziran ayına kadar tamamlanacağını söyledi.

Yorum bırakın