GAZETENİZ 24
Güncel siyaset, ekonomi, spor, eğitim, sağlık, magazin, eğlence, sosyal haber portalınız.

Erzincan’da Hububat Hasadına Sıkı Denetim

Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri yeni başlayan hububat hasadında ortaya çıkabilecek dane kaybı oranını minimum seviyeye düşürebilmek için sıkı denetimlerini sürdürüyor.

Hasadın başladığı Erzincan’da, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri tarafından tarlalarda dane kontrolleri gerçekleştiriliyor. Kontrol yapan saha ekiplerine zaman zaman katılan Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin, hububat hasadının yüzde 95’inin biçerdöverler tarafından yapıldığını dile getirdi. Şahin ” Biçerdöver operatörleri belirli kurallara uymak zorunda, bakanlığın kendilerine verdiği yetki ve ilgili talimatlar gereği teknik personelimiz biçerdöverlerin kontrollerini sürekli yapıyor, kontrollerde yüzde 2 dane kaybı esas alınıyor bu sayede dane kaybını en alt seviyeye getirmeye çalışıyoruz bunun üzerinde dane kaybı olduğunda cezai müeyyide uyguluyoruz bu sezon yapılan kontrollerde herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadı.” Dedi.

Dane kaybını önlemek için biçerdöver operatörlerinin ayarlarını doğru şekilde yaparak arazinin yapısını uygun hızla biçim yapmaları gerektiğine dikkat çeken Şahin tüm üreticilere bereketli bir hasat dönemi diledi.

Yorum bırakın