GAZETENİZ 24
Güncel siyaset, ekonomi, spor, eğitim, sağlık, magazin, eğlence, sosyal haber portalınız.

Erzincan Koronavirüs Artış Sıralamasında İlk Beşte

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, resmi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada son hafta günlük hasta sayısı en çok artan ilk beş il arasında Erzincan olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca,  resmi sosyal medya hesabı üzerinden koronavirüs sürecine ilişkin yaptığı açıklamada; “Son hafta günlük hasta sayısı en çok artan illerimiz; Van, Karaman, Erzincan, Çankırı ve Kayseri. Ağır hasta sayısı en çok olan illerimiz; İstanbul, Ankara, Konya, Erzurum ve Yozgat. Tedbirlere birlikte uyarak başarılı olabiliriz. Birlikte tedbirli olalım” ifadelerine yer verdi.

Bu Mücadele Hastanede Değil Sokakta Kazanılır                                                     

Sağlık Bakanı Dr. Koca’nın açıklaması üzerine Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Orhan Çimen yazılı bir açıklama yaparak Erzincan halkını birkez daha uyardı.  Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Orhan Çimen yaptığı açıklamasında; “ Kıymetli hemşehrilerim! Zihinlerimizde ki “Durum ne kadar ciddi? Acaba kaç hasta var?” gibi sorular Sayın Sağlık Bakanımızın sosyal medya üzerinden yaptığı bu açıklamadan sonra sanırım cevap buldu. Bu sıralamada yer almayı hiçbir zaman arzu etmedik ve bunun içinde sürecin en başından beri tüm arkadaşlarımızla beraber gece gündüz demeden çalıştık, çabaladık, çalışmaya da devam edeceğiz. Ne var ki daha önce söylediğimiz üzere bu mücadele hastanede değil sokakta kazanılır.

Oysa ki mücadeleyi kazanmak hiç de zor değil. Hastalığı hastaneye sokmadan sokakta bertaraf etmek gayet kolay. Yapılması gerekenleri ve asla yapılmaması gerekenleri ise bilmeyenimiz kalmadı. Artık tek yapmamız gereken ise bildiğimiz doğruları uygulamak, tedbirsizlikten sadece vazgeçmektir.

Sayın Bakanımızın bu açıklamasının davranışlarımız üzerinde olumlu yönde etkili olması ve kurallara uyumu artırması en büyük temennimizdir. Buradan dönüş pekâlâ mümkündür. Toplum olarak bizim elimizdedir! Hastalığa yol açan virüsün aklı yoktur. Yayılmak için çaba dahi sarf etmemektedir. Tamamıyla bizim kurallara riayet etmemiz neticesinde, bizatihi bizler tarafından yayılmaktadır. Uyacağımız basit tedbirler neticesinde de kaybolup gitmeye mahkûmdur.

Umarım her birey bu neticeden çıkaracağı sonuca ulaşmıştır. Aksi tutum ve davranışlar mücadele’yi sekteye uğratacak, süreyi uzatacak, sağlık camiasının emeklerinin karşılığını azaltacak, eğitimden ekonomiye birçok alanda Devletimize ve Milletimize zarar verecektir. Hepsinden daha önemlisi daha nice canların yitirilmesine üzülerek söylüyorum ki yol açacaktır Ama bu sonuç bizleri üzmekle birlikte umutsuzluğa asla sevk etmemelidir. Umudumuz odur ki bu akşamdan itibaren her bir ferdimiz tedbirleri harfiyen uygulamak suretiyle bizlere destek olacaktır. ALLAH utandırmasın, yar ve yardımcımız olsun!” ifadelerini kullandı.

Yorum bırakın