GAZETENİZ 24
Güncel siyaset, ekonomi, spor, eğitim, sağlık, magazin, eğlence, sosyal haber portalınız.

Ergan Kayak Merkezi Sezonu Açtı

HABER: EREN VARLI

Ergan Dağı Kış Sporları ve Doğa Turizm Merkezi yoğun uğraş ve çabalar sonucunda açılmasının ardından her geçen sezon gelişmeye devam ediyor. Bu sezon çok güzel bir peyzaj ve pist genişletme çalışmaları yapılan Ergan Kayak Merkezi ağırladığı herkesi büyülüyor.

Geçen sezon yapılan çalışmayla T-bar sistemi kurulan Ergan Kayak Merkezi’nde 1200 metre kısımda gece yarısına kadar kayak yapma imkânı var. Toplamda 12 km kesintisiz pist uzunluğuyla Dünya’nın ve Türkiye’nin sayılı merkezlerinden olan Ergan Kayak Merkezi her sezon adından söz ettirmeyi başarıyor. Bu sezon Erzincan İl Özel İdaresi bünyesinde işletilecek olan Ergan Kayak Merkezi açılışını dört gözle bekleyen kayak severler açılışla birlikte soluğu kış cenneti Ergan Dağında aldı.

Ergan Dağı Kış Sporları ve Doğa Turizmi Merkezi, on iki km’lik pistleri, aynı anda dört yüz elli kişiyi taşıyabilecek kapasitedeki yeni teknoloji telesiyej sistemi ile Doğu Anadolu’nun yeni kayak merkezi olma yolunda hızla ilerliyor.

Ergan Kayak Merkezi’ni Tanıyalım…

Ergan Dağının bir diğer önemli avantajı ise havaalanına olan yakınlığıdır.  Ergan Dağı Kış Sporları ve Doğa Turizmi Merkezinin hava alanına mesafesi on-on iki dakikadır. Kayak merkezine çift şeritli, refüj aydınlatmalı ve bitümlü sıcak kaplama yol ile ulaşım sağlanmaktadır. Ergan Dağı Kış Sporları ve Doğa Turizmi Merkezi alanında 2 etaptan oluşan telesiyej sistemi kuruludur.

Ergan Dağı Kış Sporları ve Doğa Turizmi Merkezinde 1 adet günübirlik konaklama tesisleri mevcuttur. Ergan Dağı Kış Sporları ve Doğa Turizmi Merkezinin başlangıç noktası; Arpalık mevkiisinden 8 kişilik 22 adet gondol-teleferik hattı ile Ardıçlı Gölü’nde kurulu kayak alanının başlangıcına erişim sağlanmaktadır. Ayrıca Ardıçlı Gölü’nde Kurulu kayak alanına karayolu ile de ulaşım sağlanabilmektedir. Kayak alanının I. Etabı 1740 m rakımlı Ardıçlı Gölü’nden başlayıp, 2340 rakımlı Yayla Düzünde bitmektedir. Bu alanda 2580 metre uzunluğundaki 4 kişilik bubble sistem telesiyej sistemi mevcuttur.
Kayak alanının II. Etabı 2340 m rakımlı yayla düzünden başlayıp; 2950 rakımlı olan kısımda bitmektedir. Bu alanda ise 2362 metre uzunluğundaki 4 kişilik bubble sistem telesiyej sistemi mevcuttur.

Son sezon yapılan değişimle Ergan’da gece yarısına kadar 1200 metre uzunluğunda t-bar sistemiyle kayak yapılabilmektedir. Tesiste günü birlik sosyal tesisler, kayak eğitimi ve ekipman kiralama hizmetleri verilmektedir.

Kayak alanına gelecek konuklar için Erzincan’daki konaklama merkezleri hizmet vermektedir. Erzincan, karayolu, havayolu ve demiryolu ulaşım imkânlarının tamamına sahiptir.

 

Yorum bırakın