GAZETENİZ 24
Güncel siyaset, ekonomi, spor, eğitim, sağlık, magazin, eğlence, sosyal haber portalınız.

Emeklilik Mağduru Esnafa Kredi Müjdesi

Erzincan Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Bedir Limon, Emekli olmak isteyen fakat Bağkur prim borcundan dolayı emekli olamayan üyelere müjde verdi.

Kamu bankalarıyla yapılan protokol ile emekli olabilecek sigortalılara yönelik kamu bankalarıyla kredi iş birliği yapıldı. Protokole ilişkin olarak konuşan Erzincan Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Bedir Limon; “Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası arasında 7256 sayılı Yapılandırılma Kanunu kapsamında emekli olabilecek sigortalılara yönelik kredi iş birliği protokolü imzalandı. Emekli olmak isteyen fakat Bağkur prim borcundan dolayı emekli olamayan üyelerimiz için kolaylık getirilmiştir.

KREDİNİN FAİZİ VE ÖDEME ŞARTLARI

Kredinin faizi aylık 1,6 olacak ve 36 ay vadeye kadar çıkabilecek.

PRİM BORCU OLAN ÜYELERİN NE YAPMASI GEREKECEK?

Kanun kapsamında bu hak verilen ve kredi kullanmak isteyenler; Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine başvurarak yapılandırma talep edecekler. Yapılandırma belgesi, SGK’ın yapılandırma yapan kişinin ne kadar emekli maaşı alacağına ilişkin vereceği belgeyle Kamu Banka Şubelerine(Ziraat, Halk ve Vakıflar Bankası şubeleri) müracaat edeceklerdir.

KİMLER FAYDALANACAKTIR?

Birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda 4/b’den yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar; 4/b prim borcunu ödemesi durumunda 4/a’dan yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar; Ek-5(Tarım Sigortalıları) ve Ek-6 (Ticari Taksi Şoförlerinin sigortalılığı) kapsamında çalışanlardan birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar; askerlik ve doğum borçlanmasını yapması durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar; Durdurulan hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar olarak sıraladı.  Vatandaşlarımız detaylar için; Sosyal Güvenlik Kurumu Erzincan İl Müdürlüğüyle iletişime geçsinler” dedi.

Yorum bırakın