GAZETENİZ 24
Güncel siyaset, ekonomi, spor, eğitim, sağlık, magazin, eğlence, sosyal haber portalınız.

Doğan, “Kadınlarımızın Gününü Kutluyorum”

Cumhuriyet Halk Partisi Erzincan İl Başkanı Ayhan Doğan, 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Doğan mesajında; “Kadınların emeği yüzyıllardır pek çok kültürde sömürülmüş, hakları hep zor verilmiştir. 1857 yılında Amerika´da yaşanan faciadan 53 yıl sonra Danimarka´nın Kopenhag kentinde yaşanan 2. Enternasyonal´e bağlı sosyalist kadınların önerisiyle 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü olarak kabul edilmiştir.

Dünya’da ki işlerin %66´sı kadınlar tarafından yapılmasına rağmen, kadınların gelirinin Dünya’da ki toplam gelirin %10´u, mal varlığının %1´i olması, Kadınların emeklerinin karşılığını alamamasının bir göstergesidir. 1924 yılında Atatürk´ün mecliste 17 kadın milletvekili vardı. Türkiye Cumhuriyeti´nin kuruluşundan itibaren, Avrupa´daki pek çok ülkeden önce, kadına seçme ve seçilme hakları verilmiş, ülke kalkınması için yapılan çalışmalarında kadınların iş hayatında emeğinin olması konusunda büyük adımlar atılmıştır.

Ülkemizde, kadınlarımızın şehirlerde %18´i, köylerde %76´sı eşinden şiddet görmektedir. Aile içi suçların %90´ı kadınlara karşı işlenmektedir. Kadın cinayetleri son yıllarda çok fazla arttı. Çocuk gelinler konusunda %15´lik nüfus oranıyla Avrupa´da ilk sıralardayız. Bu utanç tablosuyla savaşmanın yanı sıra bu tabloyu destekleyen zihniyetle de sonuna kadar mücadele edeceğiz. Kadınların eğitim, sağlık, siyaset ve toplumun her alanında özgür ve aktif olarak görev almalarına fırsat verilmelidir.

8 Mart tüm Dünya’da kadınların eşitlik, özgürlük ve daha huzurlu yaşama isteklerini dile getirdikleri çok güzel bir gündür. Yılın sadece bir günü değil, her gün kadınların aile ve toplum üzerindeki değerini ön plana çıkararak, onların hak ettiği kazanımları vermeliyiz. Bu vesileyle tüm kadınlarımızın gününü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Yorum bırakın