GAZETENİZ 24
Güncel siyaset, ekonomi, spor, eğitim, sağlık, magazin, eğlence, sosyal haber portalınız.

“Bu gece, Nefsimizi Hesaba Çekeceğimiz Gece Olmalıdır”

Erzincan İl Müftüsü Mehmet Emin Çetin, Kadir Gecesi dolayısıyla bir mesaj yayımladı.  Erzincan İl Müftüsü Çetin mesajında; “Rahmet,  mağfiret ve cehennemden âzâd olma iklimi olan Ramazan ayının son on günü içerisindeyiz.  Hiç şüphesiz Ramazanın her anı feyz ve bereketlerin aktığı bir fırsat dilimidir. Bununla birlikte Ramazanı daha da anlamlı kılan, içerisinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesini barındırmasıdır. Kadir gecesinin Ramazan ayında gizlendiği bilinmekle birlikte İslam Uleması Peygamber Efendimiz (sav)’den gelen bazı rivayetlerden hareketle Ramazanın 27. gecesine yoğunlaşmış, İslam ümmeti de bu geceyi topluca kutlamaya özen göstermişlerdir. Kadir gecesini bu yıl 19 Mayıs Salı gününü Çarşamba’ya bağlayan gece idrak edeceğiz. Bizleri Ramazan ayına ve Kadir gecesine ulaştıran Yüce Rabbimize sonsuz hamd-ü senalar, vahyini bize ulaştırmaya vesile kıldığı Resûlüne salât ve selam olsun.

Kadir kelimesi “Hüküm, şeref, güç, yücelik’’ gibi anlamlara gelmektedir. Özellikle Kur’an’ın bu gecede indirilmesinin, geceyi şereflendirdiğini ve kadrini yücelttiğini ifade etmek üzere ona bu isim verilmiştir. Kadir gecesinin ne olduğu, ne anlama geldiği, bu gecede hangi önemli olayların cereyan ettiği Kadir suresinde bizlere şöyle bildirilir: “Şüphesiz, biz onu (Kur’an-ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve rûh (Cebrâil) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yeri ağarmasına kadar bir esenliktir.” (Kadir Suresi 1-5)

Kadir Gecesinin bize en büyük hediyesi, yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’dir. Sorumluluk bilincinden uzaklaşmış insanoğluna kim olduğunu, nereden geldiğini, nasıl bir hayat sürmesi gerektiğini, sonunun ne olacağını, kim tarafından hangi gaye için dünyaya gönderildiğini öğreten ve her iki cihanda da mutluluğun yolunu gösteren Kur’an-ı Kerîm, bu gecede yeryüzüne indirilmeye başlanmıştır. Kadir gecesi, ilahi rahmet, bereket ve mağfiretin tecelli ettiği, duaların kabul, yapılan iyiliklerin, hayır ve hasenatın makbul olduğu ve ibadet eden kulların heyecanla bekleyip gönül rahatlığına, ibadet etmenin zevkine erdiği müstesna bir gecedir. Bu gece mahzûn kalp ve yaşlı gözlerle Allah’a açılan ellerin boş çevrilmeyeceği, samimiyet ve ihlâsla yapılan tevbelerin kabul olacağı bir gecedir.

Bu gece, nefsimizi hesaba çekeceğimiz gece olmalıdır. Eksiklerimiz ve günahlarımızdan tövbe ile temizlemek için, Peygamberimizin (s.a.s) bu gece yapılmasını tavsiye ettiği dua ile  “Allah’ım, Sen affedicisin affetmeyi seversin beni affeyle” diye dua edip, yeniden arınmanın heyecanını yaşayalım. Kadir gecesini, namaz kılarak, Kur’an-ı Kerim okuyarak, tövbe, istiğfar ederek ve dua yaparak değerlendirelim. Peygamberimizin (s.a.s) “Kim Kadir gecesini inanarak ve sevabını umarak ihya ederse Allah (cc) geçmiş günahlarını bağışlar.” (Buhârî, Savm, 6) uyarısını dikkate alarak kazancı büyük olan bu hayırdan mahrum kalmayalım. Ailemizle, çevremizdekilerle olan ilişkilerimizi de gözden geçirerek, gıybet, iftira, nefret, haset, kin, düşmanlık, yalan gibi kötü duygu ve düşüncelere dur diyelim. Sevgi, saygı,  şefkat, merhamet, affetme, gönül alma ve küsleri barıştırma gibi erdemleri hayatımızın düstûru haline getirelim.

Cenâb-ı Rabbu’l Âlemîn Ramazan ayını, idrak edeceğimiz Kadir gecesini ve nihayetinde kavuşmayı umut ettiğimiz Ramazan Bayramını bizlere hayırlı kılsın. Kadir gecesinin ve bu mübarek günlerin hürmetine hatalarımızı, yanlışlarımızı ve günahlarımızı affeylesin. Bayram sabahına iyilikle, sevdiklerimizle beraber ulaşmayı, güzel bir bayram geçirmeyi bizlere nasip eylesin.  Allâh’u Azîmu’ş-Şân, bir süredir dünyamızı ve ülkemizi tehdit eden, milletçe sıkıntılı günler geçirmemize sebep olan koronavirüs salgınından ve adı konmuş, konmamış tüm tehdit ve tehlikelerden milletimizi ve İslâm ümmetini selâmet sâhiline çıkarsın. Cami ve cemaatle bereketli vakitlerde yeniden bir araya gelebilmek için Rabbimiz bizleri bu cendereden kurtarsın ve korusun. Bu vesile ile Kadir gecenizi tebrik eder, gecemizin başta Erzincan’lı hemşerilerimiz olmak üzere milletimiz ve tüm İslam âlemi için hayırlara vesile olmasını Yüce Rabbimden niyaz ederim” dedi.

Yorum bırakın