GAZETENİZ 24
Güncel siyaset, ekonomi, spor, eğitim, sağlık, magazin, eğlence, sosyal haber portalınız.

2020 Yılı Yem Bitkileri Müracaatları Sürüyor

Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Yem Bitkileri desteklemelerinde 2020 yılı müracaatlarını geçtiğimiz günlerde almaya başladı. Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından başvurulara ilişkin olarak yapılan bilgilendirmede; “Yem Bitkileri desteklemelerinde 2020 yılı müracaatları alınmaya başlandı. Erzincan ili genelinde herhangi bir mağduriyet, sorun veya aksaklıklar ile karşılaşmamak için üreticilerimizin aşağıdaki hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir.

2020 yılı yem bitkileri ekilişlerine ait başvuru dosyalarının alınmasına başlanmış olup çok yıllık yem bitkileri desteklemesine başvuracak olan çiftçilerimizin, bir önceki ekilişlerinin aynı çok yıllık yem bitkisi olmamasına, tek yıllık yem bitkilerine başvuracak çiftçilerimizin de münavebe şartlarına dikkat etmeleri gerekmektedir.

2020 yılında yeni ekilişi yapılan yem bitkilerinin ÇKS kayıtlarında kullanım şeklinin yeşil ot ve/veya silajlık olarak beyan edilmesi gerekmekte olup aksi durumda ilgili parsellerin destekleme kapsamı dışında kalacağı bilinmelidir. 2020 yılı yem bitkileri desteklemeleri kapsamına soya (silajlık) dâhil edilmiş olup soya (silajlık) üretimi yapacak olan çiftçilerimizin müracaatları kabul edilecektir. 2019 yılında destekleme kapsamında bulunan tek yıllık yem bitkilerinden Buğday ve Arpa’nın 2020 yılı yem bitkileri destekleme kapsamında yer alamaması planlanmaktadır.

Yem bitkileri desteklemelerine ait iş ve işlemlerin aksatılmadan yürütülmesi ile birlikte Pandemi niteliği kazanan Koronavirüs ile (COVID-19) etkin mücadele yapılabilmesi için üreticilerimizin gerekli tedbirleri alarak başvuru yapmaları gerekmektedir. Yem Bitkisi eken çiftçilerimizin hasattan önce İl ve İlçe Müdürlüklerimize başvuru yapmaları gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

Yorum bırakın