GAZETENİZ 24
Güncel siyaset, ekonomi, spor, eğitim, sağlık, magazin, eğlence, sosyal haber portalınız.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlandı

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”  dolasıyla Erzincan Gazeteciler Cemiyeti organizasyonuyla, şehirde görev yapan gazeteciler ve medya sahipleri kahvaltıda buluştu.

10 Ocak 1961 tarihinde çıkarılan ve gazetecilere önemli kazanımlar sağlayan 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesinden bu yana, 10 Ocak “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlanıyor. Bu günün anlamı dolayısıyla Erzincan Gazeteciler Cemiyeti tarafından birlik ve beraberliğin ön plana çıkarıldığı bir buluşma programı gerçekleştirildi.  Programa Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun,  Erzincan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Muzaffer Koşan, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Kemal Akpınar, Protokol Müdürü Ömer Uslu ve İletişim Başkanlığı İl Müdürü Yahya Tekin, Medya Sahipleri ve Basın Temsilcileri katıldı.

Programda açılış konuşmasını yapan Erzincan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Muzaffer Koşan, günün anlam ve önemine değinerek; “10 Ocak 1961 tarihinde çıkarılan ve gazetecilere önemli kazanımlar sağlayan 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesinden bu yana, 10 Ocak’ların ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak tanımlandığını belirtti.

Koşan, “Demokratik toplumların vazgeçilmezi, halkın gözü kulağı v sesi olan basın; bireyin haber alma hakkını sağlayan düşünce ve ifade özgürlüğünün temel aracıdır. Gelişim ve kalkınma sürecine de büyük katkıları olan basın, bu misyonunu yerine getirirken basın ahlakı kurallarından taviz vermemelidir. İlkeli, özgür ve tarafsız bir şekilde bu mesleği yerine getiren basın mensuplarının özverili çalışmalarını takdir etmemek mümkün değildir. Bu duygu ve düşüncelerle karşılaştıkları tüm olumsuz koşullar içinde mesai mefhumu gözetmeden görevlerini yerine getiren, tarafsızlık ve objektiflik anlayışından ödün vermeyen değerli basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü gönülden kutluyor, bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum” diyerek katılım sağlayan herkese teşekkürlerini iletti.

Ardından konuşan Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun; “Sürekli kendini yenileyerek daha kaliteli hizmet anlayışı doğrultusunda çalışan, kamuoyu ve kamu arasında köprü kuran, kamuoyunun nabzını tutan, ülkemizin gelişen ve güçlenen demokrasisine önemli katkıları olan basınımız görevini büyük gayretler sarf ederek yerine getirmektedir.

Bu önemli görevi icra eden başta yerelde çalışan gazetecilerimiz olmak üzere tüm gazetecilerimizin bu özel gününde yanında olduğumuzu belirtir 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten dileklerimle kutlarım” dedi.

Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman ise yaptığı konuşmada; “Basın mensuplarımızca objektif, tarafsız, cesurca bir tavrın sergilenmesi ideal bir toplumun oluşumuna da katkı sağlayacaktır. Dünyadaki gelişmelerden bizleri haberdar edebilmek adına görevlerini yerine getirirken canını bile feda etmekten çekinmeyen basın mensubu her bir arkadaşımızın, güçlü demokratik bir toplum için çabalarını sürdüren bu konuda emek veren tüm basın çalışanlarının 10 Ocak çalışan gazeteciler gününü kutluyoruz” dedi.

Erzincan Valisi Ali Arslantaş yaptığı konuşmada; “Zaman mefhumu gözetmeksizin, savaş ve afet anları gibi en zor koşullarda bile her zaman mesleklerinin gereğini yerine getirerek kamuoyunun yaşananlardan haberdar olmasını sağlayan basın mensupları; fedakârlık, sorumluluk ve özveri isteyen son derece önemli bir mesleği icra etmektedirler. Basın çalışanlarımızın, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da meslek ilkelerini ve milletimizin hassasiyetlerini dikkate alarak, kamuoyunu hızlı, tarafsız ve doğru bir şekilde bilgilendirme görevini en güzel şekilde yapacağına ve demokrasimize katkıda bulunmaya devam edeceğine olan inancım tamdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, bu zor görevi tarafsız, objektif ve basın ahlâk esaslarına bağlı bir şekilde yerine getiren tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

 

Erzincan Valisi Ali Arslantaş’ın isteği üzerine söz alan Erzincan’ın en genç basın mensubu Özsöz Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Eren Varlı ve en tecrübeli basın mensubu Barış Yalçınkaya’da meslekte ki günümüz çalışma koşulları ve önce ki çalışma koşullarından bu zamana olan tecrübelerini dile getirdiler. Meslek hayatlarına ilişkin bilgi ve duygularını dile getirdiler.

Yapılan konuşmaların ardından programda söz almak isteyen basın mensupları ve medya patronları da talep ve sorunlarını ilettiler. Erzincan Valisi Ali Arslantaş ve Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman ise bu konularda basına gereken desteğin verileceğinin sözünü verdiler.

 

Yorum bırakın